Upamiętnienie Żołnierzy Armii Krajowej

0
1052
reklamakasastefczyka sepator provident sepator yamahaszkola sepator

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość jest współorganizatorem zbliżających się uroczystości związane z kolejnym już Zjazdem Żołnierzy 9  p.p. Leg. Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej. Uroczystości odbędą się już w najbliższą niedzielę 29 maja w Zwierzyńcu.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.15 przy kościele parafialnym od ceremoniału wojskowego wraz z Hymnem Państwowym.

Mowy powitalne wygłoszą Burmistrz Zwierzyńca oraz Prezes ŚZŻAK Okęg Zamość – Poseł Sławomir Zawiślak.

Przechwytywanie

Armia Krajowa wpisała się w piękną kartę historii w walce o wolną Polskę. Na jednym z minionych już Zjazdów Poseł Zawiślak zaznaczył, że: „potykamy się tu, w Zwierzyńcu, w kościele garnizonowym, by uczcić dowódców i żołnierzy AK. Wielu z nich oddało życie, broniąc Zamojszczyzny, Ojczyzny, honoru i wiary”. Zaznaczył także, że 30-letnia tradycja spotkań w Zwierzyńcu to niezwykle ważna lekcja historii dla kolejnych pokoleń Polaków.

W trakcie uroczystości zostaną wręczone „Odznaki Zasługi Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość”. Są one przyznawane od 2010 roku weteranom oraz osobom i instytucjom, które aktywnie współpracują ze związkiem.

Pamięć Żołnierzy AK uczci apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów. Zostanie odprawiona także msza w intencji poległych żołnierzy. Uroczystości zakończy pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina (godz. 11.15 – Centrum Kultury)

W poniedziałek 6 czerwca będzie miało miejsce rozstrzygnięcie VII Edycji Konkursu Historycznego ,,Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych  – Jana Józefa Kasprzyka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty – Teresę Misiuk.

Uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów przy pomniku Pamięci Ofiar Faszyzmu (ul. Piłsudskiego). Dalsza część wydarzenia będzie się odbywała w sali widowiskowej Klubu Batalionowego w Zamościu (ul. Piłsudskiego 36)

cag.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here