Co wiemy o związkach Matejki z Zamościem? Opowiedzą przewodnicy PTTK

0
105

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu zaprasza 25 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 na Rynek Wodny.

Kolejne spotkanie z cyklu: SŁOWO – OBRAZ – RUCH – PLANETY, będzie już ostatnim z letnich wydarzeń, poświęconych Patronom Roku 2023.

Tym razem bohaterem będzie Jan Matejko, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przedstawiciel nurtu historycznego.

O mistrzu i jego dziełach opowiedzą Przewodnicy z Koła Przewodników Terenowych PTTK O/Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich.

Oglądając obrazy Jana Matejki udamy się w historyczną podróż przez ziemie Inflant, do Pskowa i Byczyny. Weźmiemy także udział w obradach Sejmu Wielkiego. Jednak za każdym razem powrócimy do Zamościa i na Zamojszczyznę. Bo artysta wielokrotnie ukazywał na płótnach postacie związane z naszym grodem i regionem. Dowiemy się także, jak Zamość pozytywnie zapisał się w wojennych losach dzieł mistrza.

Będzie poważnie, a niekiedy bardzo zabawnie. Ale po raz kolejny przekonamy się, że możemy być dumni z naszej historii. Matejko z pewnością byłby tego samego zdania.

Koło Przewodników Terenowych PTTK O/Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich jest gronem pasjonatów historii Zamościa i regionu. Istnieje już 62 lata, przybliżając piękno i unikatowość naszych terenów. Swoją działalność traktuje jako misję i powołanie.

Książnica Zamojska gorąco zachęca do udziału w spotkaniu.

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Głównej przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu.

Źródło: Książnica Zamojska

plakat patroni 02 matejko Co wiemy o związkach Matejki z Zamościem? Opowiedzą przewodnicy PTTK

Poprzedni artykułZareagowali widząc nietrzeźwych kierujących
Następny artykułXXV Piknik Rodzinny nad Łabuńką” w ostatnią niedzielę sierpnia (PROGRAM)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments