Jubileuszowa wystawa zdjęć Stanisława Orłowskiego

0
172

Zamojską Grupa Fotograficzna oraz Zamojski Dom Kultury, zapraszają na wyjątkową wystawę fotografii. Będzie to jubileuszowa wystawa zdjęć Stanisława Orłowskiego.

“Świat w sepii” to zbiór zdjęć wykonanych w Zamościu oraz podczas sesji w całej Polsce. Fotografie wykonane są w ulubionej technice autora, praktykowanej głównie w początkach jego działalności.

Otwarcie wystawy zaplanowano na piątek 16 lutego 2024 o godz. 17.oo w Zamojskim Domu Kultury,

Stanisław Orłowski jest zasłużonym dla Zamościa fotografem, autorem dziesiątek tysięcy zdjęć, które mają ogromną wartość dokumentacyjną i artystyczną oraz m.in. znakomitych albumów. W tym roku Stanisław Orłowski obchodzi swoje 90 urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna GT oraz Zamojski Dom Kultury organizują dużą, okolicznościową wystawę. Będzie nosić tytuł „90” 

Stanisław Marian Orłowski (ur.2.02.1934) – urodził się i mieszka w Zamościu,   Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamoyskiego, studia na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Życie zawodowe poświęcił budownictwu i zabytkom Zamojszczyzny. Obecnie na emeryturze.  Fotografią zainteresował się w latach 50-tych. W roku 1959 został członkiem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i po raz pierwszy uczestniczył w lubelskiej wystawie fotografii. Artysta fotografik Członek Rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek honorowy „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” Fotoklubu RP, Związku Polskich Fotografów Przyrody, a także Towarzystwa Fotograficznego im. E. Osterloffa w Radomsku. Członek Zamojskiej Grupy Fotograficznej GT. 1960-1985 przewodniczący podkomisji fotografii krajoznawczej PTTK Zamość, w roku 1961 inicjator powołania do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego prezesem pozostawał przez 50 lat (od 2012 prezes honorowy). 

W roku 1968 zainicjował organizację przez ZTF Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Zabytki”, w 1988 roku był pomysłodawcą powołania do życia Galerii Fotografii „Ratusz”. Jest autorem i uczestnikiem wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, warsztatów i plenerów fotograficznych. 

Autor albumów fotograficznych: „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest miasto Zamość.

orlowskiplakatgot zm Jubileuszowa wystawa zdjęć Stanisława Orłowskiego

 

Poprzedni artykułKomendant Straży Pożarnej przekazał obowiązki następcy
Następny artykułZamość. Groźny wypadek z udziałem 26 i 22-latki
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments