Inicjatywa wiceministra dr. Marcina Romanowskiego -Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

0
140

Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny – nowa inicjatywa wiceministra dr. Marcina Romanowskiego

Dzisiaj (22.09) w Zamościu (woj. Lubelskie) odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro oraz wiceministra sprawiedliwości dr. Marcina Romanowskiego. Ministrowie złożyli również kwiaty w Rotundzie Zamojskiej, oddając hołd wszystkim zamordowanym przez Niemcy w trakcie pacyfikacji Zamojszczyzny w latach 1942-1944. Następnie w trakcie konferencji wiceminister Marcin Romanowski zaprezentował projekt ustawy ustanawiającej dzień 27 listopada świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Swojego poparcia dla tego projektu udzielił obecny na konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Nigdy nie możemy zapomnieć o zasłużonych w obronie naszej Ojczyzny, którzy przelewali krew w obronie polskości i wolności. Historia nigdy się nie skończyła, a ich bohaterstwo i przesłanie powinno towarzyszyć nam oraz przyszłym pokoleniom Polaków na wieki. Właśnie dlatego postanowiłem wyjść z inicjatywą ustanowienia dnia 27 listopada świętem państwowym. Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny pozwoli godnie upamiętnić zryw lat 1942–1944, a także złożyć hołd jego bohaterskim uczestnikom oraz dzieciom – szczególnym ofiarom represji niemieckiego okupanta” – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.

Powstanie Zamojskie było jednym z największych i najdłużej trwających antyniemieckich powstań na terenie okupowanej Polski. Trwające kilkanaście miesięcy zakończyło się zwycięstwem, przekreślając zbrodnicze plany przesiedleń planowanych przez niemieckiego okupanta. W trakcie walk partyzanci przeprowadzali liczne akcje dywersyjne, ataki na garnizony oraz odbijali dzieci i więźniów politycznych. Dzięki heroicznemu oporowi formacji podziemia oraz polskiej ludności, Niemcy zdołali wysiedlić tylko niecałe 300 z planowanych 700 miejscowości.

Poparcia dla inicjatywy uczczenia pamięci poległym udzielił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który podkreślił, że: „Inicjatywa ministra Romanowskiego ustanowienia Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców Zamojszczyzny, ale także wszystkich Polaków”.

„Niemcy planowali kolonizację Polski, w wyniku której przy życiu miała pozostać jedynie garstka Polaków, niewolniczo służących jako darmowa siła robocza. Resztę miała czekać eksterminacja w niemieckich obozach koncentracyjnych. Zakrojona na szeroką skalę próba unicestwienia części Narodu Polskiego nie powiodła się właśnie za sprawą niezłomnej postawy uczestników Powstania Zamojskiego” – dodał wiceminister Marcin Romanowski.

Niemiecka okupacja Zamojszczyzny nierozerwalnie łączy się z tragedią jej mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Z terenów Zamojszczyzny przymusowo wysiedlono ponad 100 tys. Polaków, z czego 30 tys. stanowiły dzieci. Przeszły do zbiorowej pamięci pod terminem Dzieci Zamojszczyzny. Ogromna część z nich padła ofiarą masowej eksterminacji w niemieckich obozach koncentracyjnych. Pozostałe w ramach akcji kradzieży dzieci zostały przekazane niemieckim rodzinom celem przymusowej germanizacji. Jak zaznaczył wiceminister Marcin Romanowski, „Tragiczny los Dzieci Zamojszczyzny symbolizuje utracone pokolenie, które w okresie najbardziej bezbronnym, niewinnym, zostało okradzione z własnej tożsamości. Do dziś odczuwamy skutki niemieckiej polityki wynaradawiania.”

W trakcie konferencji podkreślono, że wspólna data upamiętnienia obu wydarzeń jest celowym zabiegiem –  Chcemy uczcić poświęcenie uczestników Powstania Zamojskiego oraz pamięć o najmłodszych ofiarach niemieckich zbrodni w ramach jednej uroczystości państwowej. Święto podkreśli ważność zarówno Powstania, jak i tragedii Dzieci Zamojszczyzny.”  Na koniec Marcin Romanowski wskazał, że „Żyjąc w Wolnej Polsce jesteśmy winni pamięć i szacunek wszystkim, którzy w obliczu wroga pragnącego unicestwić Naród Polski, dali przykład bohaterstwa i determinacji w walce o wolność przyszłych pokoleń Polaków.”

Poprzedni artykułGmina Zamość: Uwaga! Planowane wyłączenia prądu!
Następny artykułZe sklepowej półki wziął dwie butelki alkoholu i wyszedł z marketu nie płacąc
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments