Na inwestycje wydano ponad 740 milionów. Start kampanii prezydenta Wnuka

0
668

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się dzisiaj (4.03.2024) uroczysta inauguracja kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Wnuka, który będzie się ubiegał o trzecią kadencje w zamojskim ratuszu.

Przy szczelnie wypełnionej sali kinowej, opłaconej z funduszy komitetu wyborczego, krótkiej prezentacji prezydenta-kandydata na prezydenta, dokonała jego obecna zastępczyni Anna Maria Antos. Wiceprezydent podkreśliła, że Zamość, będący dziełem sztuki, stworzonym z wizją i rozmachem, gdzie największa architektura przeplata się z codziennym życiem, zasługuje na odpowiedniego prezydenta. „Odważnego, wykształconego, inteligentnego, stanowczego, skutecznego, z dużym doświadczeniem oraz wizją rozwoju miasta.” – wyliczyła Anna Maria Antos charakteryzując Andrzeja Wnuka.

Przypomniała pokrótce, że, kiedy w 2014 roku Andrzej Wnuk po raz pierwszy otrzymuje dowód zaufania mieszkańców Zamościa i rozpoczyna pracę w gabinecie prezydenta miasta, dokonuje szybkich zmian i realizacji obietnic wyborczych. Po upłynięciu pierwszej kadencji, druga jest niejako formalnością, a trzecia ma być naturalną kontynuacją.

Prezydent Andrzej Wnuk w pierwszych słowach podziękował za liczne przybycie na spotkanie, tak wielu osobom, dla, których Zamość jest ważny.

Nieskromnie przyznał, że ostatnie 9 lat, to najlepsze lata w nowożytnej historii Zamościa, podkreślając, że przez ten czas miasto intensywnie się rozwija. Aby nie być gołosłownym, zgromadzonym gościom został wyświetlony film, obrazujący zrealizowane obietnice.

Prezydent podkreślił, że zewnętrzne źródła, jak lubelska Fundacja Wolności, która przeanalizowała miejskie inwestycje Zamościa, Lublina, Chełma i Białej Podlaskiej. Wyliczono, że największy odsetek inwestycji obiecanych mieszkańcom przed wyborami, bo aż 80%, zrealizował lub realizuje właśnie Zamość (badanie z września 2023r.). Prezydent podkreślił, że to rekord w skali województwa. Zamość jest pierwszy W województwie i piąty w Polsce, wśród miast na prawach powiatu, jeżeli chodzi o inwestycje liczone na głowę mieszkańca. Kolejne lata podczas trzeciej kadencji maja być kontynuacją tego trendu, by utrzymać pozycję lidera, ale przede wszystkim dla dobra mieszkańców.

Przechodząc do twardych danych, prezydent Andrzej Wnuk, wypunktował, że podczas ostatniej jego kadencji inwestycje drogowe pochłonęły ponad 310 milionów złotych. Zmodernizowano główne szlaki komunikacyjne (1 Maja, Dzieci Zamojszczyzny, Szczebrzeska – DK 74, przebudowa Lubelskiej, Piłsudskiego i Partyzantów, Wojska Polskiego, Starowiejskiej i wielu innych pomniejszych ulic), Na wymianę taboru autobusowego MZK, miasto przeznaczyło 57 milionów złotych, za które kupiono 24 nowe autobusy,

„Dla jednego ważne będą drogi, dla kogoś innego bezkolizyjne skrzyżowania, szerokie chodniki, ścieżki rowerowe, aktywne przejścia dla pieszych” – wskazał prezydent na inne pomniejsze realizacje mijającej kadencji. Podkreślił dodatkowo rosnącą skokowo ilość miejsc w żłobkach, zarówno w miejskim (wzrost z 40 miejsc do 115), ale także w tych prywatnych, do których dofinansowanie pochodzi z budżetu miasta. Wszystkie szkoły podstawowe na terenie miasta zostały zmodernizowane. Udało się to także w przypadku budynków sześciu przedszkoli, a także większości szkół ponadpodstawowych.

Niewątpliwie ważną i docenianą realizacją jest bardzo długo wyczekiwana i potrzebna gruntowna modernizacja Zamojskiego Domu Kultury. Wydają się raczej nie istnieć głosy krytyki w tym zakresie.

Uporządkowany teren Zalewu Miejskiego, z parkingami, miejscami do odpoczynku oraz ścieżką rowerową także jest miejscem, które przypadło do gustu mieszkańcom. Co i raz pojawiają się wśród mieszkańców koncepcje, co by tam jeszcze było „fajne”, ale zdaje się, że i na to przyjdzie pora.

W mieście wymieniono pond 5000 latarni. Stare zardzewiałe zastąpiły nowe energooszczędne słupy oświetleniowe, a pozostałe 2000 zostanie wymienione w najbliższym czasie.

Obiekty sportowe zyskały nowy blask: hala OSiRu, kryta pływalnia, boiska przy dwóch szkołach podstawowych i ośrodku wychowawczym. W trakcie jest całkowita przebudowa stadionu sportowego. Na efekty jeszcze chwilę trzeba wprawdzie poczekać, ale prace trwają. Zamojscy modelarze zyskali tor modelarski na Plantach, a do dyspozycji miłośników rowerów jest ponad 50 kilometrów ścieżek rowerowych.

Miasto, aby zrealizować wszystkie te projekty, pozyskało ponad 400 milionów złotych, zarówno ze środków unijnych, jak i z budżetu państwa. Dotychczas, przed dwie kadencje prezydenta Wnuka, wydano ponad 740 milionów złotych, a w tym roku będzie to kwota przekraczająca 148 milionów.

Do świetności przywrócono Plac Stefanidesa i Plac Wolności. Miasto wsparło spektakularna odbudowę Kościoła oo. Franciszkanów, budowę Domu Trzeciego Tysiąclecia przy parafii rektoralne św. Katarzyny.

„To wszystko daje nam ogromną siłę, do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz rozwoju miasta” – podkreślił prezydent, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w ten ogrom wykonanej pracy. 

Warto przypomnieć, że całkowicie został przebudowany sektor usług społecznych – nowy Dom Dziecka, Pogotowie Opiekuńcze, powstały mieszkania chronione, Środowiskowy Dom Pomocy, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, prężnie działa Centrum Integracji Społecznej.

Prezydent wymienił także pokrótce inwestycje w sektorze usług komunalnych, przypominając o nowoczesnym taborze MZK, modernizacji przepompowni PGK, stale modernizowanym Zakładzie Oczyszczania w Dębowcu, biogazowni w Oczyszczalni Ścieków.

TBS wybudował 70 mieszkań, ZGL administruje 2000 mieszkań, z czego 40 to nowe lokale.

W programie, na nadchodzącą kadencję, prezydent zawarł 10 obietnic pod hasłem „Zamość. Do Przodu!”:

  1. Przebudowanie najważniejszych komunikacyjnie ulic, np. Wyszyńskiego, Peowiaków, Lipskiej oraz realizacja ponad 80 innych inwestycji na zamojskich osiedlach,
  2. Budowę odkrytej pływalni, działającej sezonowo
  3. Zagospodarowanie lasku przy Zalewie Miejskim, przez wytyczenie szutrowych ścieżek, zagospodarowanie miejsc do biwakowania oraz zlokalizowanie tam punktu gastronomicznego,
  4. Stworzenie psich parków z wybiegami na osiedlach
  5. Przebudowę ulicy Królowej Jadwigi z parkingiem podziemnym na kilkaset aut i wymiana kostki na granitową- realizacja w ciągu najbliższych 5 lat,
  6. Modernizację stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego z drugą kryta trybuną od strony parku, budowa tzw. balonu nad Orlikiem do 2027 roku,
  7. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego dla seniorów, który mógłby finansować np. Potańcówki, czy zajęcia dla seniorów,
  8. Budowę nowej oczyszczalni ścieków, która nie będzie emitowała uciążliwych zapachów,
  9. Bezpłatną komunikację miejską w oparciu o tramwaj i elektryczne autobusy dla posiadaczy Karty Zamościanina,
  10. Rozpoczęcie budowy nowego osiedla mieszkaniowego Błonie-Zatorze

Wiceprezydent Piotr Orzechowski, występujący tym razem w roli pełnomocnika Komitetu Wyborczego Wyborców Andrzeja Wnuka, zaprezentował kandydatów na radnych do Rady Miasta Zamość. 31 kandydatów to społecznicy, przedsiębiorcy, samorządowcy, czyli „ludzie, którym chce się chcieć”, jak określił „Drużynę Wnuka” Piotr Orzechowski.

O mandat radnego kolejnej kadencji powalczą: Jan Wojciech Matwiejczuk, Iwona Połata, Andrzej Żur, Katarzyna Kimak, Żaneta Gromek, Jacek Kraczek, Elżbieta Kucharska, Krzysztof Sowa, Tomasz Maksymiuk, Irena Wnuk, Kazimierz Chmiel, Przemysław Gałka, Joanna Tabiszewska, Artur Lenard, Kazimiera Choduń, Dariusz Herbin, Katarzyna Kozłowska, Waldemar Leszczyński, Michał Kimak, Agnieszka Wikira, Anna Antoszczak, Łukasz Sędłak, Zdzisław Wojtak, Jolanta Buryło, Anna Galant, Magdalena Iwańczak, Ewelina Bednarz, Włodzimierz Struzik, Zygmunt Borsuk, Jarosław Walczak, Radosław Niziołek.

 

 

Poprzedni artykułUSG jąder – trwa rejestracja na przyszłotygodniowe badania
Następny artykułAdaptacja mebli wielofunkcyjnych do małych przestrzeni mieszkalnych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments