Patrole żołnierzy konno na wschodniej granicy sprawdziły się. Ćwiczenia HUZAR 2023 [FILM I ZDJĘCIA]

0
149

26 lipca odbyła się konferencja prasowa w holu Klubu Batalionowego 3 Batalionu Zmechanizowanego, gdzie podpisano umowę partnerską między Stowarzyszeniem “Bitwa pod Komarowem” a Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, w celu realizacji projektu “Huzar 2023”. 

Celem tego projektu jest weryfikacja wyszkolenia żołnierzy w zakresie umiejętności praktycznych w procesie tworzenia sekcji konnych. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują konie w akcjach na wschodniej granicy Polski, a patrole konne okazały się skuteczne. W ramach ćwiczeń “Huzar 2023”, żołnierze z formowanych sekcji konnych z całej Polski będą uczestniczyć w ćwiczeniach taktycznych na terenie powiatu zamojskiego i hrubieszowskiego. Honorowym patronatem uroczystości oraz ćwiczeń Huzar 2023 objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek przypomniał, że manewry w ramach obchodów Bitwy pod Komarowem organizowane są od 2009 roku. Corocznie brała w nich udział setka kawalerzystów. Od 2017 roku odbywają się ćwiczenia proobronne Huzar wraz z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia Huzar 2023 rozpoczną się 21 sierpnia pod Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Zostanie zorganizowana ogólnopolska konferencja. Od 22 do 25 sierpnia bedą ćwiczenia taktyczne.

ppłk Wojciech Brykner podkreślił: „w tym roku po raz pierwszy będziemy szkolić żołnierzy z całej Polski, którzy będą realizowali swoje zadania konno. Ćwiczenia Huzar będziemy traktowali jako nasz poligon doświadczalny. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują konie w akcjach na terenie wschodniej granicy, ale patrole konne to nie wszystko, realizowane są także inne zadania”.

Poseł Sławomir Zawiślak podkreślił wagę miejsca bitwy pod Komarowem, które jest podniesione do rangi pomnika narodowego, oraz plany zaangażowania lokalnej społeczności w ćwiczenia.

 

 

 

 

Poprzedni artykuł“Dzięki programom rządowym na Zamojszczyźnie żyje się dużo lepiej” konferencja Marleny Maląg [FILM I ZDJĘCIA]
Następny artykułZamość: 16-latkowie w centrum miasta pobili 14-latka. Poszło o dziewczynę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments