“Ku przyszłości” most łączący świat nauki i biznesu [ZDJĘCIA]

0
131

Współpraca na linii biznes-edukacja, rozwój branży technologicznej, kształcenie kadr na potrzeby lokalnych i regionalnych przedsiębiorstw, czy perspektywa stworzenia w Zamościu hubu technologicznego – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas konferencji „Ku przyszłości”, zorganizowanej 30 października br. przez Wydział Techniczno-Informatyczny Akademii Zamojskiej.

 

Od lat na całym świecie jest mowa o potrzebie ścisłej współpracy biznesu, przedsiębiorców i zakładów pracy z ośrodkami badawczymi i uczelniami wyższymi w celu rozwoju nowych technologii, prowadzenia badań naukowych i finansowania tych przedsięwzięć oraz szkolenia coraz lepszych fachowców. Akademia Zamojska przeszła od słów do działania. Przedstawicieli nauki i biznesu udało się zgromadzić na konferencji pt. „Ku przyszłości”. W wydarzeniu udział wzięli wykładowcy i studenci kierunków technicznych, prowadzonych w AZ, jak np. informatyka, logistyka oraz mechanika i budowa maszyn., a także przedsiębiorcy zrzeszeni w Unii Szefów Firm Zamojszczyzny.  Jak podkreślał dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego AZ dr inż. Paweł Prokop, jednym z celów konferencji było zawiązanie nowych i zacieśnienie już istniejących relacji Uczelni z podmiotami z branży techniczno-technologicznej.

 

Budujemy most łączący świat nauki i biznesu. Zależy nam na jak najlepszym kontakcie z lokalnymi i regionalnymi firmami. To umożliwi studentom odbywanie staży, praktyk, udziału w różnych wizytach studyjnych i przedsięwzięciach wspólnie realizowanych, a finalnie da szansę naszym absolwentom  znalezienia od razu pracy po otrzymaniu dyplomu, a niekiedy jeszcze nawet przed obroną, w firmach, gdzie odbywali swoje staże i praktyki. W Akademii Zamojskiej przede wszystkim stawiamy na to, aby student oprócz wiedzy zdobył praktyczne umiejętności pożądane przez pracodawców. To pozwoli przedsiębiorcom zyskać wykwalifikowaną kadrę, która ma pewne doświadczenie w pracy w firmie i gruntowne wykształcenie zdobyte w AZ. Nasi absolwenci poza wiedzą i doświadczeniem w branży technicznej będą mieli możliwość uzyskać dobrze płatną pracę. Do takiego modelu cały czas dążymy – mówił dr inż. Paweł Prokop, dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego Akademii Zamojskiej.  

 

O konieczności współpracy i korzyściach płynących dla wszystkich zainteresowanych stron  oraz szansach dla rozwoju regionalnej gospodarki mówił podczas uroczystego otwarcia konferencji rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. Ucz.

 

Świat nauki i przedsiębiorcy muszą współpracować. Nasza Akademia kształci w dziedzinie nauk technicznych jak informatyka, logistyka czy mechanika i budowa maszyn. Istnieje ogromna potrzeba wsparcia rozwoju regionalnego poprzez wykształcenie specjalistów w tych dziedzinach. Dzięki kontaktom z firmami lokalnymi jak np. Sitaniec Technology, czy Perspectiva Solutions z Zamościa, RST Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego oraz wieloma innymi firmami mamy szansę z jednej strony pokazać naszym studentom szanse kariery, zaś z drugiej przedstawić przedsiębiorcom nasze plany na przyszłość, które wiążą się z rozwojem nauk technicznych. Mamy nadzieję, że wpłynie to korzystnie na ożywienie gospodarcze naszego regionu, bowiem wielu przedsiębiorców uzależnia swoje inwestycje od szansy na znalezienie wykwalifikowanej kadry, którą my jako Uczelnia jesteśmy w stanie zapewnić – podkreślał Rektor Akademii Zamojskiej.    

 

Potrzeby kadrowe zamojskich przedsiębiorców podkreślał Tomasz Szewczyk, właściciel firmy Sitaniec Technology, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny. Przy okazji konferencji przypomniał także ideę stworzenia w Zamościu tzw. hubu technologicznego.

 

Jako przedsiębiorcom niezwykle nam zależy na zwiększeniu współpracy między biznesem a uczelnią. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby w Zamościu byli kształceniu inżynierowie i specjaliści zgodnie z potrzebami lokalnych przedsiębiorców, dzięki czemu absolwenci Ci mogliby znaleźć u nas pracę. Spektrum potrzeb jest ogromne. Najbardziej potrzebujemy inżynierów. W Zamościu powstaje coraz więcej firm technologicznych i zakładów produkcyjnych, gdzie wiedza i umiejętności inżynierskie są niezbędne.  Chodzi konkretnie o wykwalifikowane kadry ze średniego i wyższego szczebla. Historia pokazuje, ze miasta, które mają prężnie działającą uczelnię rozwijają się, ponieważ przy niej rozwija się dużo dodatkowych działalności, powstaje wiele start up-ów i jest kreowanych wiele pomysłów.  Kiedyś w przeszłości próbowałem stworzyć tzw. hub technologiczny jako przedsiębiorca, lecz okazało się to niezwykle trudne. Z perspektywy uczelni może być znacznie łatwiejsze, ponieważ dysponuje ona większymi możliwościami by takie przedsięwzięcia kreować – tłumaczył swoją wizję współpracy właściciel Sitaniec Technology i prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny, Tomasz Szewczyk.

 

Zwolennikiem współpracy biznesu oraz środowiska akademickiego jest prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk, który podkreślał, że takie działania, jakie podejmuje Akademia Zamojska oraz przedsiębiorcy zrzeszeni w Unii Szefów Firm Zamojszczyzny są korzystne dla ożywienia gospodarczego naszego regionu.

 

Staramy się ułatwiać taką działalność zarówno jeśli chodzi o sektor biznesu, jak też sektor edukacji i uczelnię. (…) Z jednej strony mamy możliwości regulacji z systemem prawa w postaci podatków, ułatwień w tym zakresie, z drugiej strony – na co często wskazują przedsiębiorcy – to jest taka społeczna odpowiedzialność, czyli przyjazność dla biznesu by można było powiedzieć, że Zamość jest otwarty dla inwestorów i słucha ich głosu. Firmy, które zainwestowały w Zamojskiej Podstrefie Ekonomicznej nadal szukają wykwalifikowanych pracowników w różnych branżach – począwszy od meblarskiej, po branżę IT. Liczę, że dzięki takim spotkaniom zostanie przełamana nieznajomość między biznesem a uczelnią, tak by przedsiębiorcy mogli poznać nie tylko rektora, ale także konkretnych wykładowców odpowiedzialnych za kierunki, których absolwentami firmy są zainteresowane – powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

 

Konferencja obfitowała w dyskusje z udziałem władz Akademii Zamojskiej oraz wykładowców kierunków technicznych z przedsiębiorcami i szefami lokalnych zakładów pracy. Rozmowy dotyczyły m.in. programu praktyk i staży, umiejętności pożądanych przez przyszłych pracodawców oraz możliwości realizowania w przyszłości wspólnych projektów. 

Konferencja pt. „Ku przyszłości” odbyła się 30 października br. w sali konferencyjnej hotelu „Jubilat”.

Źródło: Akademia Zamojska

Poprzedni artykuł“Aktywna gmina, zdrowa gmina” rusza projekt promujący aktywność fizyczną
Następny artykułObchody Narodowego Święta Niepodległości w Zamościu. Publikujemy program
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments