Uroczyste obchody 103. rocznicy bitwy pod Komarowem [ZDJĘCIA]

0
348

W sobotę 26 sierpnia Starosta Zamojski Stanisław Grześko oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Zamościu Krzysztof Rusztyn uczestniczyli w uroczystościach 103. Rocznicy Bitwy pod Komarowem. Organizator pierwszego dnia uroczystości, Gmina Komarów zaplanowała m. in. koncert patriotyczny, apel pamięci i złożenie wieńców.

Kolejnego dnia, 27 sierpnia, jubileuszowe wydarzenia organizowało Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Przy pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej sprawowana była Msza św. Odbył się także ceremoniał wojskowy oraz pokazy kawaleryjskie i wojskowe. Powiat Zamojski reprezentował podczas uroczystości Wicestarosta Witold Marucha. Niedzielna uroczystość została sfinansowana z udziałem środków Powiatu Zamojskiego.

Wydarzenia jubileuszowe odbyły się pod patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

W bitwie pod Komarowem 31 sierpnia 1920 r. polscy żołnierze pobili zmierzającą w kierunku Warszawy osławioną armię konną Siemiona Budionnego, która po tym starciu została zmuszona do wycofania się z Polski. Bitwa pod Komarowem była jedną z walk decydujących o losach wojny polsko-bolszewickiej. Historycy uznają ją za ostatnią wielką bitwę kawaleryjską w dziejach wojen.

Polskie odziały liczyły pod Komarowem 1,5 tys. żołnierzy, około 70 ciężkich karabinów maszynowych i około 12 – 16 dział. Armia Konna Budionnego pod Komarowem liczyła ponad 6 tys. żołnierzy, około 350 ciężkich karabinów maszynowych oraz około 50 dział.

Polska Grupą Operacyjna, która walczyła pod Komarowem złożona była z 1. Dywizji Jazdy płk. Juliusza Rómmla i 13. Dywizji Piechoty gen. Stanisława Hallera. Główny ciężar bitwy spoczywał na oddziałach płk. Rómmla.

Bitwa zaangażowała wielkie siły kawalerii – łącznie po obu stronach 21 pułków jazdy, z czego sześć polskich. Oprócz brawurowych szarż dochodziło też do zaciętej walki z udziałem piechoty, a nawet działań lotnictwa bojowego. Polacy przejęli spore zapasy wroga zgromadzone w wozach taborowych. Bolszewicy stracili w boju ok. 1,5 tys. żołnierzy, bilans ofiar u Polaków był pięciokrotnie niższy. Ogółem od 25 maja do 1 września Konarmia Budionnego straciła prawie 8 tys. ludzi i 9,5 tys. koni. Konna Armia Budionnego, sowiecka formacja kawaleryjska, stanowiła główną siłę uderzeniową Armii Czerwonej na Ukrainie. Do boju w wojnie polsko-bolszewickiej weszła 27 maja 1920 r., atakując polskie pozycje na południe od Kijowa. W bitwie pod Komarowem została rozbita, tracąc większość żołnierzy. Potem została wycofana z frontu i nie pojawiała się już do końca wojny polsko-bolszewickiej.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Zdjęcia: Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie

Poprzedni artykułNa wychowanie przez film nigdy nie jest za wcześnie. CKF “Stylowy” zaprasza
Następny artykułZabił pieszego i uciekł z miejsca wypadku. Sprawca miał w organizmie 2 promile alkoholu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments