Na wychowanie przez film nigdy nie jest za wcześnie. CKF “Stylowy” zaprasza

0
141

CKF „Stylowy” w roku szkolnym 2023/2024 zaprasza do udziału w nowym programie edukacji filmowej.

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ to filmy dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To cykle tematyczne oparte na wyjątkowych filmach, uzupełnione prelekcją, kartą pracy, scenariuszem lekcji oraz analizą psychologiczną.

Przygotowane materiały dydaktyczne stanowią pomoc dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej poszczególnych przedmiotów. Jednocześnie udział w NHEF wzbogaci programy wychowawczo-profilaktyczne szkoły.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozostają w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku NHEF został włączony do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej oraz należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.

Jak to działa?

 

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w katalogu oraz na stronie internetowej: www.nhef.pl  zapisy Zamość) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina na film lub wybierają seans online. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych, jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Szczegółowe informacje: https://nhef.pl/program/miasta/zamosc

Dlaczego warto wziąć udział w NHEF?

• Sercem projektu jest dobry film – taki, który opowiada niezwykłą historię, uczy czegoś o świecie i nas samych, a przede wszystkim daje pretekst do rozmów – między rówieśnikami, ale też między uczniami a towarzyszącymi im nauczycielami.

• To kino, które jest blisko problemów i emocji dzieci i młodzieży – daje im poczucie, że ktoś ich rozumie i dostrzega ich problemy.

• W projekcie prezentowane są starannie wyselekcjonowane filmy, które są czymś więcej niż tylko rozrywką. Poszerzają horyzonty i doświadczenie, pokazują inne światy, nazywają problemy, czasem uwierają, dając cenny czas przemyśleń, są inspiracją do rozmów na tematy aktualne i ważne dla uczniów. Proponowane filmy dają szanse na odnalezienie prawdziwych wartości i autorytetów, zostają w pamięci na długo i być może staną się dla ucznia cenną wyprawką w dorosły świat.

• Wychowanie od najmłodszych lat w duchu mądrych, ważnych i wartościowych filmów ma nie tylko ogromny wpływ na kształtowanie empatycznej postawy życiowej, ale również otwiera świat nieograniczonej wyobraźni, rozbudza zainteresowania i pasje, a także uwrażliwia młodych odbiorców na artystyczne piękno.

• Na edukację i wychowanie przez film nigdy nie jest za wcześnie (i za późno)!

Źródło: CKF “Stylowy”

1115 840x420 1 Na wychowanie przez film nigdy nie jest za wcześnie. CKF

Poprzedni artykułBędzie równo i szeroko. Otwarcie ważnej drogi [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Następny artykułUroczyste obchody 103. rocznicy bitwy pod Komarowem [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments