105 mln zł przeznaczono na inwestycje w szpitalu “papieskim”. Otwarto nową pracownię.

0
283
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

20 marca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbyła się uroczystość otwarcia Pracowni Żywienia Pozajelitowego oraz prezentacja przedsięwzięć realizowanych z wykorzystaniem środków pozyskanych na rozwój placówki w latach 2019-2024. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa.

Podczas wydarzenia przedstawione zostały kluczowe przedsięwzięcia, które przyczyniły się do dynamicznego rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu w ostatnich latach i które powstały dzięki zaangażowaniu środków pozyskanych z budżetu Województwa Lubelskiego, Państwa, UE i środków własnych. Zakres inwestycji objął modernizację i rozbudowę placówki, w tym zakup nowego sprzętu medycznego, rozbudowę oddziałów oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia.

Pracownia Żywienia Pozajelitowego i Leku Jałowego jest jedną z kluczowych inwestycji Szpitala, której realizacja pochłonęła łącznie 1 mln 200 tys. zł. Pracownia będzie służyła do przygotowywania żywienia dla noworodków (wcześniaków) oraz pozostałych pacjentów, którzy wymagają żywienia pozajelitowego. Nowoczesne wyposażenie umożliwi przygotowanie posiłków z zachowaniem najwyższych standardów produkcji tego typu żywienia w możliwie najbardziej bezpieczny sposób. Nowo powstała pracownia umożliwi poprawę jakości życia wielu pacjentów, a dzięki niej Szpital staje się wiodącym ośrodkiem w dziedzinie specjalistycznego żywienia w regionie.

Przedsięwzięcia realizowane w SPSW w Zamościu w latach 2019-2024 to także:

  • budowa budynku Kardiochirurgii;
  • przebudowa Oddziału Neurologii;
  • termomodernizacja pięciu budynków technicznych;
  • modernizacja części pomieszczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
  • rozbudowa stacji zagazowania ciekłego tlenu medycznego;
  • modernizacja systemów informatycznych i rozbudowa serwerownia Szpitala;
  • modernizacja pracowni rezonansu magnetycznego i jego ucyfrowienie;
  • przebudowa budynku H pod potrzebę Stacji Dializ.

W ramach optymalizacji działania placówki zakupiona została aparatura medyczna, a także sprzęt niezbędny do bieżącego funkcjonowania za łączną kwotę około 40 mln zł. Był to m.in. tomograf komputerowy, mammograf, maszyna tunelowa do kuchni oraz piece konwekcyjno-parowe. Łączna wartość inwestycji w latach 2019-2023 wyniosła blisko 105,5 mln zł, w tym ponad 40 mln pochodziło z UE, 23,1 mln z budżetu Województwa Lubelskiego, a dzięki pozyskanym środkom zobowiązania wymagalne szpitala w Zamościu spadły na przestrzeni ostatnich pięciu lat z poziomu 32 mln zł do 2,7 mln zł.

Przed nami Pracownia Hemodynamiki, Oddział Onkologiczny, a także szereg innych działań, które będziemy chcieli dokończyć, żeby ten szpital utrzymać cały czas na wysokim poziomie. Dbamy też o poszerzanie oferty dla pacjenta, a jest to szczególnie ważne w dobie chorób cywilizacyjnych. Chcemy odpowiadać na potrzeby mieszkańców województwa lubelskiego w szpitalach subregionalnych, dlatego kładziemy szczególny nacisk na rozwój tych placówekpodkreślał marszałek Jarosław Stawiarski.

Na rok bieżący Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał środki w wysokości niemal 16,9 mln zł na kolejne inwestycje dla Szpitala. W ramach pozyskanych środków planowane jest utworzenie oddziału pediatrii w nowej lokalizacji, dostosowanie lądowiska do obowiązujących przepisów prawa, modernizacja systemu sygnalizacji pożarowej SSP oraz modernizacja klimatyzacji dla bloku operacyjnego, a także zakup nowoczesnego tomografu komputerowego. Ponadto Szpital ze środków własnych dokona przebudowy wejścia głównego i zmodernizuje dwa dźwigi windowe.

W ramach dalszego rozwoju na lata 2024-2027 zaplanowano wybudowanie budynku na potrzeby geriatrii i oddziału rehabilitacji, przebudowę pozostałych pomieszczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a także nabycie praw i zagospodarowanie drugiego piętra w budynku NU-MED dla potrzeb pacjentów onkologicznych.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

dsc0081 105 mln zł przeznaczono na inwestycje w szpitalu
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Poprzedni artykułPrzegląd Filmów Oscarowych
Następny artykułUSG ciąży – trwają zapisy na badania
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments