Spieranie się, a nawet kłótnie to oczywiście całkiem normalne zjawisko w każdym związku. Bez względu na to, o jaką kulturę albo szerokość geograficzną chodzi, różnice poglądów zdarzają się zawsze. Na pewno też w takich sytuacjach może paść cała masa przykrych słów. To będzie dotyczyć nieformalnych związków młodych osób, ale także, jeśli chodzi o zaawansowane wiekowo małżeństwa. Zresztą taki moment w relacjach, który jest niezbędny wręcz dla zdrowia psychicznego. Zwracają na to uwagę psychologowie i psychiatrzy.

Jeżeli przyjrzymy się temu problemowi, a nawet przeanalizujemy nasze osobiste relacje z żoną lub partnerem, to zorientujemy się, że bardzo często tylko i łącznie podczas kłótni jesteśmy zdolni do tego, aby nazwać pewne rzeczy po imieniu. Możliwe, że coś nam się nie podoba u drugiej strony, która zbyt dużo pieniędzy wydaje na zakupy albo zbyt często gra w sloty online polskie. To właśnie bardzo dobry moment, aby oczyścić taką toksyczną atmosferę. Naturalnie, tak samo jak w przypadku innych relacji międzyludzkich, nigdy nie należy przesadzić. Pamiętajmy, że jeżeli taka kłótnia przerodzi się w awanturę, to stan ten może tylko utrwalić różnice poglądów i umocnić niezgodę. Trzeba, więc wiedzieć jak racjonalnie się spierać i godzić.

Funkcja kłótni w związkach

Wcześniej w ogóle np. nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, ale kłótnia w szerszym kontekście ma bardzo ważną funkcję w każdej uczuciowej relacji. To tak naprawdę jak przyznają psychologowie bezpośredni wyraz pragnienia kontaktu. Chodzi też najczęściej o oczekiwania jednej ze stron lub obydwu na lepsze wspólne spędzanie życia i podążanie ku zmianom oraz właśnie o bliskość. Oczywiście tylko wówczas mamy do czynienia z takim pozytywnym odniesieniem, jeżeli u genezy konfliktu chodzi o samą relację, a nie o wygranie swojej racji. Jeżeli więc jesteśmy wcześniej nastawieni na dialog, to mamy duże szanse, aby:

  • dogadać się
  • osiągnąć konsensus
  • poprawić wzajemne relacje intymne.

Kłóćmy się tak, aby nie zniszczyć miłości

Oczywiście przyznanie do pewnego wartościowego wymiaru kłótni nie oznacza, że możemy w sposób chaotyczny zacząć się awanturować, bo bardzo szybko można narobić sobie dużo szkód emocjonalnych. Pamiętajmy o tym, że nie chodzi nie tylko o jakieś chwilowe skrzywdzeni drugiej osoby, ale konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne. Zwróćmy uwagę na to, że granica, za którą może być już koniec najważniejszego związku w naszym życiu, jest bardzo cienka. W efekcie więc gdy nie potrafimy się kłócić, to miłość może dobiec końca. Jak, więc to robić skutecznie?

Przede wszystkim powinniśmy się spierać, wykazując szacunek dla drugiej strony. Trzeba być, więc innymi słowy, w takiej kłótni opanowanym. Jednocześnie też musimy się zachowywać asertywnie. Musisz mieć odwagę, aby rozmawiać o swoich emocjach otwarcie. Absolutnie nie można unikać nawet najtrudniejszych problemów z obawy, że moglibyśmy partnera lub partnerkę urazić. Jest to rozumowanie z perspektywy lęku, a tam zawsze zlokalizowana jest masa:

  • cierpienia
  • akceptacji
  • niezrozumienia.

Naczelna zasada, na którą uwagę zwracają psychologowie i terapeuci, a także trenerzy osobiści mówi nam, że jeżeli coś nam związku nie odpowiada, to natychmiast powinniśmy na to reagować. Gdy przyjmiemy taką metodę działania, to mamy spore szanse na udany związek, który może być bardzo długi.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments