Znamy najbardziej zielone miasta w Polsce. Na którym miejscu Zamość?

0
768
fot. archiwum NKZ
Zamość uplasował się na 23 pozycji w rankingu “Europolis. Zielone miasta.” Raport został opracowany przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Ujęto w nim 66 miast na prawach powiatu.
Fundacja Schumana i Fundacja Adenauera ogłosiły wyniki rankingu „Europolis. Zielone miasta”. Ranking oceniał polskie miasta pod względem ich działań na rzecz środowiska, klimatu i zdrowia mieszkańców. Tegoroczną edycję „Europolis” wygrał Lublin, który został bardzo dobrze oceniony w takich kategoriach jak zdrowie publiczne, transport publiczny oraz działania na rzecz jakości powietrza. Drugie miejsce w rankingu zdobyły Katowice z wynikiem zaledwie o jeden punkt gorszym od Lublina. Ostatnie miejsce na podium przypadło Łodzi.

Zamość w rankingu “zielonych miast” zdobył 23. miejsce na 66 sklasyfikowanych. Dla porównania Chełm zajął 51. lokatę, a Biała Podlaska – 56.

 

Jak informują autorzy zestawienia – ranking zielonych miast powstał w oparciu o dane liczbowe dotyczące różnego rodzaju ilościowych i jakościowych aspektów życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dane pochodzą z otwartej statystyki publicznej, korespondencji z urzędami miast, Biuletynów Informacji Publicznej oraz danych zebranych w toku innych badań (np. raportów Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska). Tak pozyskane liczby poddano analizie i przeliczeniu na wskaźniki cząstkowe, a następnie ogólny wskaźnik zielonych miast. Ranking to średnia arytmetyczna subindeksów w pięciu kategoriach: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna oraz zdrowie publiczne.

Z rankingiem Europolis. Zielone Miasta można zapoznać się TUTAJ.

Ranking zielonych miast, źródło: www.europolis.schuman.pl
Ranking zielonych miast, źródło: www.europolis.schuman.pl
Poprzedni artykuł„Czytajmy – RAZEM” 2021 – projekt Książnicy Zamojskiej
Następny artykułRowerzystka potrącona przez samochód.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments