Uważajcie na drogach. Kolejna specjalna akcja policji!

0
252

Dzisiaj na terenie naszego powiatu policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów, ale także bacznie przyglądają się samym pieszym i cyklistom. Tym razem działania zamojskich policjantów wspierane będą również z powietrza – z wykorzystaniem policyjnego drona. Jego kamera pozwoli na rejestrowanie zachowań kierujących i pieszych z dużej odległości.

Działania na terenie całego powiatu zamojskiego trwają od godziny 6.00. W działaniach policjanci wykorzystują specjalistyczny sprzęt, między innymi bezzałogowy statek powietrzny.

Głównym celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni w przypadku zderzenia. Większym niż zwykle nadzorem policjanci obejmą odcinki dróg, skrzyżowania, przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

W działaniach funkcjonariuszy wspiera policyjny dron. Operator wraz z policjantami ruchu drogowego obserwują zachowanie kierowców i pieszych, a w przypadku zauważenia wykroczenia, patrol ruchu drogowego podejmuje kontrolę drogową lub legitymowanie pieszego czy rowerzysty.

Od stycznia bieżącego roku na drogach powiatu zamojskiego doszło do 6 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym 3 z udziałem pieszych i 3 dotyczyły cyklistów.

Przyczyną wypadków z winy pieszego są najczęściej nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, chodzenie nieprawidłową stroną jezdni oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Natomiast główną przyczyną wypadków z winy kierującego pozostaje nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na pasy. Dodatkowo wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Powinni o nich pamiętać zwłaszcza niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy w sytuacji zdarzenia drogowego odnoszą najpoważniejsze obrażenia.

Źródło: aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Fot. Policja Lubelska

img 4638 Uważajcie na drogach. Kolejna specjalna akcja policji!

 

Poprzedni artykułUSG jamy brzusznej – trwają zapisy
Następny artykułPolicjant wynosi na rękach 23-latkę z podtopionego auta. Brawo! (FILM)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments