Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku: Trwają zapisy na rok akademicki 2023/2024

0
383

Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał 18 maja 2002 r. Wtedy to z inicjatywy ówczesnej Prezes Zofii Piłat Zarząd Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego „Renesans” podjął uchwałę o Organizacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jako formy działalności oświatowej towarzystwa. Patronat naukowy nad uniwersytetem przyjęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Do współorganizacji uniwersytetu przystąpił także Zamojski Dom Kultury. Od 28 września 2006 r. działa Stowarzyszenie Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Jak mawiał Benjamin Franklin „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”. Ta maksyma przyświeca działalności Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Plan zajęć słuchaczy wypełniony jest po brzegi wykładami, seminariami, warsztatami, rajdami, wycieczkami, spotkaniami poetyckimi i integracyjnymi. Członkowie Uniwersytetu uczą się języka angielskiego, mają zajęcia z wiedzy o literaturze i regionie, uczestniczą w warsztatach z rękodzieła i malarstwa. Chodzą na chór, gimnastykę oraz basen.

Obecnie, do 20 września 2023 roku trwają zapisy do Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Biuro Stowarzyszenia znajduje się przy ul. Akademickiej 1 i czynne jest w poniedziałki, wtorki, środy, w godzinach 9.00- 13.00.

Zajęcia w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przeznaczone są dla osób 60+, które przeszły na emeryturę, mają dużo wolnego czasu i chcą jakoś ten czas zagospodarować” mówi Halina Caban, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wykłady prowadzone są przez wykładowców z zamojskich uczelni wyższych ale także przyjeżdżają profesorowie m.in. z UMCS w Lublinie. Tematyka wykładów jest zróżnicowana ale są to zagadnienia bliskie seniorom, głównie medycyna, prawo, ekonomia, ale także studium wiedzy o regionie czy języku.

Tylko w tym roku, w trakcie pierwszych trzech dni zapisów, przybyło nam ponad 200 nowych członków. Kolejni wciąż się zapisują, liczymy że rok akademicki 2023/24 rozpocznie przeszło 300 osób” dodaje Halina Caban.

Powoli, dla uczestników ZUTW, stają się za małe sale w CKF „Stylowy” i Zamojskim Domu Kultury. Wykłady odbywają się raz w tygodniu, w poniedziałki.

Jak podkreśla Halina Caban, działania Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „wszędzie spotykają się z dużą życzliwością”. Czy to prezydent Zamościa, czy rektorzy zamojskich uczelni wyższych, czy starostwo powiatowe, zawszę chętni są do pomocy kiedy tylko jest taka potrzeba.

Warto dodać też, że wszystkie funkcje w Stowarzyszeniu ZUTW pełnione są społecznie.

Siłą i wartością Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest także to, że pomiędzy uczestnikami nawiązują się znajomości, a nawet przyjaźnie, które są niezwykle ważne dla niejednokrotnie osamotnionych osób starszych” zaznacza Halina Caban.

Opłata podczas zapisu, na działalność statutową całoroczna wynosi 180 zł. Nowi kandydaci składają deklarację członkowską i dodatkowo wnoszą jednorazowa opłatę wpisową w wysokości 20 zł. Szczegóły w Sekretariacie Biura, pod numerem telefonu 881 241 121.

Zdjęcie: archiwalne UTW

176297052 101870702051128 6547396812938539648 n Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku: Trwają zapisy na rok akademicki 2023/2024

Poprzedni artykułGroźny wypadek w Jarosławcu (zdjęcia)
Następny artykuł177 kandydatów, a mandatów tylko 12. Zobacz listy wszystkich komitetów do Sejmu i Senatu w naszym okręgu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments