Podsumowanie 9. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

0
173

Krzysztof Globisz – Człowiek Słowa 2023

– To, że Krzysztof Globisz dostał dzisiaj taką nagrodę, to jest ważne dla nas wszystkich, bo żyjemy w takich dziwnych czasach, gdzie nie szanuje się słowa. Słowo się wylewa potokami, zabija ludzi, odbiera im godność, sieje nienawiść, a z drugiej strony my wiemy, że czasem jednym słowem można komuś uratować życie – powiedziała Anna Dymna podczas uroczystości wręczenia Nagrody „Człowiek Słowa” Krzysztofowi Globiszowi. To był wyjątkowy wieczór, kiedy każde wypowiadane ze sceny w Szczebrzeszynie słowo miało wielkie znaczenie. Laudację na cześć laureata 9. edycji FSJP napisał student i asystent Krzysztofa Globisza – Mateusz Bieryt, odczytał ją Wojciech Bonowicz.

– Jego pokora wobec słowa i przełożenie go na kreacje aktorskie niezmiennie inspiruje pokolenia studentów. Spotkanie z nim na zawsze ukształtowało ich, jak i moje spojrzenie na aktorstwo. To zawsze będą, zawsze będziemy dumnymi uczniami Krzysztofa Globisza. A u boku Krzysztofa od lat stoi niezwykła osoba o niespotykanej wrażliwości i sile. Ta relacja udowadnia, że miłość może zmieniać bieg zdarzeń i naprawiać pozornie nienaprawialne. Ma na imię Agnieszka. Jestem dumny, że mogę nazywać się ich przyjacielem. Bez słów nie ma zrozumienia. Bez zrozumienia nie ma słów. Dlatego w moim przekonaniu nikt inny bardziej nie zasługuje na ten ważny i jakże adekwatny tytuł: Krzysztof Globisz – Człowiek Słowa –   to fragment laudacji na cześć Krzysztofa Globisza. Laureat dziękując za nagrodę powiedział:

– Afazja jest przerażającą i cudowną. Dziękuję – powiedział Krzysztof Globisz. Przeczytał wiersz Zbigniewa Herberta „Las”. Zebrana publiczność mogła też wysłuchać bajki – słuchowiska, które Krzysztof Globisz przygotował razem ze swoimi studentami, którą ilustrowały obrazy autorstwa laureata

Szczebrzeska Nagroda „Człowiek Słowa” przyznawana jest od 2017 roku. Dotychczas otrzymali ją: pisarz Wiesław Myśliwski, aktorka Maja Komorowska, poetka Urszula Kozioł, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, filozof ks. prof. Michał Heller, historyk Marian Turski. W tym roku do tego grona dołączył Krzysztof Globisz. Otrzymał symboliczną statuetkę chrząszcza zaprojektowaną przez Józefa Wilkonia

Gram z Krzysiem w „Królestwie” w Teatrze Starym. Uświadomił mi jeszcze bardziej dobitnie jak ważne jest słowo. Jak cały Teatr czeka, na słowo, które Krzysiek – czasem z trudem – z siebie wydobywa i to jest takie zwycięstwo człowieka – to czuje się na widowni. Słowo staje się ważne. Krzysiek przywraca temu słowu godność i ważność – dodał Anna Dymna.

Podziękowania

Na zakończenie Festiwalu Piotr Duda – jego pomysłodawca i dyrektor zaprosił zebraną publiczność na dziesiątą jubileuszowa edycję FSJP. Dziękował też wszystkim, którzy przez dziewięć lat wspierali go i pomagali w organizacji Festiwalu:

– Wśród ludzi, którzy pracują przy Festiwalu jest wielu moich przyjaciół, którzy przyjęli zaproszenie do współpracy. Tych przyjaciół jest wiele w tym zespole – na nich zawsze można liczyć. Ale też chcę powiedzieć, że Państwa – naszą publiczność – również traktuję jako przyjaciół. Na pewno zobaczymy się za rok na dziesiątej edycji festiwalu.  Jeszcze nie mogę ogłosić patrona, terminu, ale na pewno spotkamy się tu w Szczebrzeszynie – powiedział Piotr Duda prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która jest organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Poprzedni artykuł55-latka zakochała się w “niemieckim żołnierzu”
Następny artykułKolejne potrącenie rowerzystki. Tym razem 76-letniej kobiety
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments