11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Publikujemy szczegółowy program

0
198

21 filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, inspirujących i otwierających szerzej oczy, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, premiery i nowości TVP Historia, wieczory filmowe na zamojskiej stawce, retro-bajki dla małych i dużych, gala finałowa i koncert „W siódmym niebie” w wykonaniu Voice Bandu i Eweliny Flinty w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu w programie 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Wydarzenie odbędzie się w Zamościu w dniach 17-19 sierpnia 2023.

„Spotkania z historią” to przede wszystkim najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. W konkursie 11. edycji festiwalu o statuetkę „Zamość Perła Renesansu” rywalizuje 16 produkcji. Na konkursowe projekcje filmowe oraz spotkania z twórcami nominowanych filmów zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 17-19.08.2023.

Wieczory festiwalowe warto spędzić na zamojskiej starówce. 17 sierpnia 2023 o godz. 20:00 na Rynku Wodnym podczas inauguracji festiwalu zaprezentowane zostaną nowości i premiery TVP Historia, a wśród nich filmy: „Akcja H-T” o korekcie granic z 1951 r., „Porwania dzieci” – pierwszy odcinek nowej kryminalnej serii dokumentalnej “Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”. “Folusznik” film z cyklu historie zawodów różnych oraz najnowszy film Leszka Wiśniewskiego „Z ziemi obcej do Polski. Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863-1864”.

18 sierpnia 2023 o godz. 20:00 na Rynku Wodnym wyjątkowy wieczór filmowy z wyjątkowym gościem – prof.  Milenią Fiedler. To wybitna montażystka filmowa, wykładowczyni i rektor Szkoły Filmowej w Łodzi. Współautorka ponad 240 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru TV. Podczas wieczoru nie zabraknie plenerowej projekcji filmu. Będzie to „Czarny mercedes” w reżyserii Janusza Majewskiego.

Zamojski Festiwal Filmowy to także dwa spotkania dla najmłodszych kinomanów. 18 i 19 sierpnia o godz. 11:00 odbędzie się pokaz kultowych animacji Retrobajki.  Katarynka, Zaczarowany Ołówek, Gapiszon, Kot Filemon oraz Miś Uszatek zabiorą nas do czasów dzieciństwa naszych rodziców, babć czy dziadków. Nie zabraknie konkursów z nagrodami i wspólnej zabawy.

W ramach pokazów pozakonkursowych w CKF Stylowy zostaną zaprezentowane dwa filmy: jeden z nich to produkcja z cyklu “Polscy Wizjonerzy”, który powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków. W gronie tym znalazł się też Adam Loret – pierwszy dyrektor Lasów Państwowych (seans 19.08. godz. 15:30). Drugi to film z historią z 1934 roku: „Kocha, lubi, szanuje”. W obsadzie zobaczymy znakomitego Eugeniusza Bodo i Lodę Halamę (seans 19.08 godz. 16:45).

Festiwal zakończy gala finałowa na Rynku Wielkim, podczas której poznamy zwycięzców 11. edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Galę uświetni koncert „W siódmym niebie” w wykonaniu Voice Bandu i Eweliny Flinty w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Początek gali o godz. 20.00.

Szczegółowe informacje, program, bilety: www.zamoscfilmfestival.pl

Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: CKF „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

11 zff afisz 11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Publikujemy szczegółowy program

Poprzedni artykułKierowca Audi z 3 promilami zatrzymany na ulicy Lwowskiej w Zamościu
Następny artykułWielki koncert “Roztańczona Polska”. Znamy pierwszych wykonawców! Podaj dalej, zaproś do Zamościa!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments