Radni zamojscy mają zapłacić 3 mln złotych za niekorzystną dla dewelopera decyzję

0
441
ratusz fot. K. Chmiel

Radni zamojscy przegłosowali uchwałę o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez PR-BUD firmę z Kalinowic.

Rada Miasta Zamość postanawia złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osobę zarządzającą PR-BUD. W dniu 23 lutego 2023 roku Rada Miasta wbrew wnioskowi PR-BUD nie podjęła uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu. Wobec powyższego na tej samej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji” odczytał Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta.

Jak przekonywał radny Franciszek Josik „decyzja nie była podyktowana złą wolą radnych a jedynie tym, że po wydzieleniu drogi publicznej i przeciwpożarowej działka była zbyt mała aby wybudować na niej budynek mieszkalny”.

Pomimo tych wyjaśnień inwestor nie był zadowolony z takiego obrotu sprawy. Postanowił zrekompensować sobie, poniesione przez niekorzystną decyzję, straty i zażądał zapłaty 3 mln złotych, indywidualnie od poszczególnych radnych, którzy podczas sesji oddali głos, który PR-BUD uznał za niekorzystny dla swoich interesów.

Odpowiedzialny jest organ a nie poszczególni radni i można dochodzić swoich praw wzywając cały organ kolegialny”przekonywał radny Sławomir Ćwik.

Mamy precedens w skali kraju, jeśli trzeba będzie pójdziemy do Strasburga” mówiła zamojska radna miejska Jolanta Fugiel.

Jeżeli Rada Miasta Zamość nie podejmie zdecydowanych kroków celem ochrony uprawnień i obowiązków radnych związanych z głosowaniem nad przekładanymi projektami uchwał, zgodnie ze swoimi poglądami, mając na uwadze dobro miasta Zamość oraz jego mieszkańców, ukształtuje się niebezpieczna i bezprawna praktyka wywierania wpływu na radnych przez podmioty mające interes w podjęciu lub niepodjęciu uchwały określonej treści” podkreślił Piotr Błażewicz.

Skontaktowaliśmy się z prezesem PR-BUD Robertem Kycko, który przekierował nas do radcy prawnego, Agaty Kamińskiej. To radca prawny wystosował to wezwanie do zapłaty do radnych, podkreślając w nim, że „radni powinni zapłacić z własnej kieszeni za podejmowane decyzje, ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny po raz kolejny wzywa radnych aby przestrzegali przepisów prawa i nie powoływali się na te same argumenty”. Według WSA „podejmując uchwałę kierowali się okolicznościami, które nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji”.

Firma PR-BUD czuje się pokrzywdzona ponieważ wszyscy inwestorzy dookoła działki, która PR-BUD nabył i w którą zainwestował, mogą budować natomiast PR-BUD nie , ponieważ doszło do zamiany działek z TBS.

Radni nie mają woli wykonywać orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a za swoją bezkarność, butę, bezczelność powinni zapłacić z własnej kieszeni. Nie powinno się obciążać miasta Zamość ani mieszkańców Zamościa, którzy na realizacji tej inwestycji mogliby tylko skorzystać” mówi Agata Kamińska.

Na ten moment PR-BUD czeka na rozwiązanie ugodowe. Proponuje radnym rozłożenie żądanej kwoty na raty (od jednego radnego łączna kwota to około 205 tys. złotych).

Z jednej strony mamy radnych, którzy czują nacisk dewelopera, aby wydali korzystną dla PR-BUD decyzję, gdyż od kilku lat blokują inwestycję, wbrew wydawanym orzeczeniom WSA, który „oddalił i wyśmiał argumentację radnych”. Z drugiej strony mamy inwestora, który zakupił działkę, na której radni nie pozwalają budować mieszkań, wbrew orzeczeniom WSA.

Uchwałę w sprawie złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez PR-BUD poparło 16 radnych. Od głosu wstrzymały się 4 osoby. Nikt nie był przeciwko. Teraz wniosek trafi do zamojskiej prokuratury.

Poprzedni artykułRadni zagłosowali przeciwko budowie wieży telekomunikacyjnej w Zamościu
Następny artykułWspólnota Mieszkaniowa Heweliusza jako pierwsza w Zamościu zainstaluje panele fotowoltaiczne
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments