Sprawdź jak i dlaczego warto zostać wolontariuszem w Schronisku dla zwierząt w Zamościu?

0
331

Wolontariuszem może zostać każda pełnoletnia osoba, która lubi zwierzęta. Nie musi być to ktoś, kto ma doświadczenie ze zwierzętami, nie trzeba mieć swoich zwierząt w domu, ponieważ nie zawsze mamy warunki aby dla przykładu być szczęśliwym posiadaczem psa lub kota.

Jako wolontariusz trzeba mieć świadomość, że stawiamy na współpracę między sobą” mówi Lidia Wikiera, koordynatorka wolontariatu w Schronisku dla zwierząt w Zamościu. Lidia bardzo pilnuje tego aby atmosfera w grupie wolontariuszy była dobra. Obecnie w schronisku jest 20 wolontariuszy. Zgłaszając się do wolontariatu pamiętać należy, że będziemy patrzeć na krzywdę pozostawionych czy wyrzuconych zwierząt. Wolontariusze w schronisku to osoby od 18 roku życia do 60 i więcej lat. Każdy ma przypisane sobie zadania, których jest naprawdę dużo. Nie wszyscy muszą zajmować się tym samym, przydzielane są zadania, w których wolontariusz czuje się dobrze.

Wolontariusz powinien być osoba spokojną, kochająca zwierzęta, mająca trochę wolnego czasu” dodaje Lidia Wikiera.

To co jest ważne dla pracowników schroniska to systematyczne, regularne wizyty wolontariusza w schronisku. Każdy nowy kandydat na wolontariusza przechodzi szereg szkoleń. Na początek podpisywana jest 3 miesięczna umowa wstępna, podczas której sprawdzane jest czy wolontariusz jest osobą zdecydowaną i jest w stanie włożyć wysiłek w swoja pracę w schronisku.Najważniejsze co możemy ofiarować podczas pracy jako wolontariusz to CZAS. Schronisko nie szuka osób „na chwilę”.

Podczas pracy, do której należy dla przykładu wyprowadzanie psów, pracownicy schroniska pilnują aby zwierzęta nie przyzwyczajały się do wolontariuszy. „Pies czy kot, który wychodzi ze schroniska powinien się z tego cieszyć” zaznacza Lidia Wikiera. Dlatego też pies wychodzi na spacer z każdym wolontariuszem.

Praca w schronisku, to także a może przede wszystkim praca fizyczna, więc nie należy bać się wysiłku fizycznego chcąc zostać wolontariuszem. Pracownicy schroniska żartują, że jest to „darmowa siłownia”. Więc przed przystąpieniem do wolontariatu należy skontrolować swój stan zdrowia. Są osoby, które mają chory kręgosłup, więc nie mogą wyprowadzać na spacery dużych i ciężkich zwierząt. Takim wolontariuszom schronisko może zaproponować robienie zdjęć w schronisku, pracę przy organizacji zbiórek czy obsługę mediów społecznościowych.

Na pytanie, dlaczego warto zostać wolontariuszem, Lidia odpowiada: „Wolontariuszem warto zostać dla satysfakcji z pomagania zwierzętom oraz dla poczucia robienia czegoś dobrego i ważnego”.

Taka pomoc bezpośrednia jest najtrudniejsza, ponieważ różnie zwierzęta radzą sobie z pobytem w schronisku. Często wolontariuszom towarzyszy poczucie bezsilności. W pracy wolontariusza są też momenty budujące i dające szczęście. Zdarzają się psy, które nie chcą przez dłuższy czas przyjmować jedzenia albo nie chcą wychodzić z kojca, więc dla wszystkich wolontariuszy momentem szczęścia jest gdy coś zacznie się zmieniać i pies po raz pierwszy coś zje lub wyjdzie na spacer.

W Schronisku dla zwierząt w Zamościu jest 180 psów i 10 kotów, ale jest wiosna, więc za chwilę kotów będzie więcej. Część z nich trafi do adopcji. Adopcja zwierząt ze schroniska jest teraz modna, ale wszyscy pracownicy schronisk życzyliby sobie aby była bardziej świadoma. Zwierzęta w schronisku są w nienaturalnym położeniu, mają niezaspokojone potrzeby gatunkowe, pod wpływem stresu, mogą mieć nienaturalne reakcje. Przykładem jest pies, który w schronisku nie reagował na koty, został adoptowany, a jego nowy właściciel miał kota i jak się okazało pies zaczął na tego kota wręcz polować. Zainteresowanie adopcją jest duże ale musi być to świadoma decyzja. Są psy, które negatywnie reagują, na przykład, na mężczyzn lub na kobiety o ciemnych włosach.

Zarzuca się wolontariatowi, że robi za mało. Tymczasem wszystko zależy od ilości wolontariuszy. Jest zgoda schroniska na pomoc wolontariuszy, jest przychylność miasta Zamość. Jednak ciagle brakuje ludzi.

W tym sezonie do wolontariatu w schronisku dla zwierząt, zgłosiło się już kilkanaście osób. Pierwszym krokiem jest telefon do Lidii Wikiery pod numer 507 266 636, która wstępnie informuje na czym polega praca wolontariusza w schronisku. Prosimy nie wysyłać wiadomości sms tylko wykonać telefon. Krótka rozmowa pozwoli ustalić czy kandydat na wolontariusza jest świadomy tego na co się decyduje. Zachęcamy wszystkich dysponujących wolnym czasem.

Warto czynić dobro, ponieważ dobro powraca!

screenshot 20230316 103445 comgoogleandroidappsdocs edit 591757499513869 Sprawdź jak i dlaczego warto zostać wolontariuszem w Schronisku dla zwierząt w Zamościu?

Poprzedni artykułUwaga! Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Następny artykułWielkie sprzątanie Roztocza
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments