Centrum zatrudnia blisko 50 osób, dzięki jego działalności do budżetu Zamościa wpłynęło prawie pół miliona złotych.

0
206

Ministerstwo Sprawiedliwości przez podległą jednostkę Centrum Cyberbezpieczeństwa szkoli seniorów i młodzież
z cyberbezpieczeństwa

Podczas dzisiejszej (17 marca br.) konferencji prasowej w Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski podsumował działalność jednostki, w tym sukces akcji edukacyjnej dedykowanej seniorom, dzięki której ponad 200 seniorów zwiększyło bezpieczeństwo korzystania z Internetu oraz podniosło poziom kompetencji cyfrowych. W zamojskich szkołach zajęcia uświadamiające zagrożenia w sieci prowadzone są także dla dzieci i młodzieży.

Jedną z najbardziej narażonych na ataki w świecie wirtualnym grupą społeczna są seniorzy. Wiceminister Marcin Romanowski zwrócił uwagę na duży udział Centrum Cyberbezpieczeństwa w zwiększaniu świadomości oraz rozwoju kompetencji, pozwalających seniorom ochronić się przed niebezpieczeństwami wirtualnego świata. Wiceszef resortu sprawiedliwości podsumował cykl bezpłatnych szkoleń skierowanych do mieszkańców Zamościa i okolic w wieku 60-75 lat. 10 bezpłatnych spotkań cieszyło się sporym zainteresowaniem. W inicjatywie wzięło udział ponad 200 seniorów.

Wiceminister Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski zwrócił uwagę na szereg zagrożeń, z którymi muszą zmierzyć się seniorzy wchodzący w świat cyberprzestrzeni. Na tej liście niebezpieczeństw można znaleźć m.in. próby wyłudzeń i podszywania się pod instytucje i członków rodziny poprzez wysyłki SMS-ów i maili; stalking, czyli uporczywe nękanie poprzez np. uporczywe wysyłanie internetowych wiadomości.

Jednym z głównych zadań państwa i rządu jest ochrona obywateli. Zadanie to realizujemy m.in. ze wsparciem Centrum Cyberbezpieczeństwa – dodał Romanowski.

Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeńśtwa Jan Kostrzewa zaznaczył, że świat rozwija się i zmienia bardzo dynamicznie, a postęp technologiczny tworzy nowe obszary aktywności dla potencjalnych przestępców . Jak pokazują badania, liczba dzieci i młodzieży korzystających z mediów społecznościowych stale rośnie. To właśnie w wirtualnym świecie najmłodsi mogą napotkać szereg zagrożeń – jednym z nich są niebezpieczne wyzwania (tzw. challenge), których wykonanie niejednokrotnie może zagrozić życiu lub zdrowiu.

Centrum Cyberbezpieczeństwa odgrywa bardzo ważną rolę w procesie ochrony najmłodszych – współpracuje m.in. z Katolicką Szkołą Podstawową im. św. Ojca Pio w Zamościu oraz organizuje szkolenia dla uczniów z Zamościa – młodzieży w wieku 13-18 lat. Podczas spotkań młodzi zdobędą teoretyczną wiedzę o atakach hackerskich czy cyberprzestępszości oraz dowiedzą się, jak wykorzystać ją w praktyce, aby ochronić siebie i innych przed cyberatakami.

Działania zapobiegawcze i edukacyjne podejmowane od najmłodszych lat zwiększają świadomość młodzieży i pozwalają im być bardziej świadomymi i bezpiecznymi użytkownikami Internetu – skomentował Jan Kostrzewa.

Lokalizacja Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu – na wschodzie Polski – to strategiczne położenie tej jednostki w obecnym czasie, jak podkreślił Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wojna na Ukrainie i zagrożenie nią wywołane ma swoje odzwierciedlenie również w świecie wirtualnym. Działalność Centrum wpływa na bezpieczeństwo zarówno sektora publicznego i prywatnego, chroniąc je przed atakami hackerskimi.

Wiceminister Romanowski zaznaczył, że położenie Centrum Cyberbezpieczeństwa na Zamojszczyźnie korzystnie wpływa na rozwój tego regionu.

To szansa na nowe wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, uatrakcyjnienie Polski Wschodniej dla inwestorów oraz podniesienie poziomu życia i bezpieczeństwa pobliskich mieszkańców – powiedział na konferencji Marcin Romanowski.

Obecnie Centrum Cyberbezpieczeństwa zatrudnia blisko 50 osób, a tylko w samym 2022 roku z podatku VAT dzięki jego działalności do budżetu Zamościa wpłynęło prawie pół miliona złotych.

Poprzedni artykułUDOSTĘPNIJ Odnówmy Cmentarz Parafialny przy ul. Peowiaków w Zamościu
Następny artykułSprawy, które warto wiedzieć PRZED ubezpieczeniem mieszkania
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments