Sprawy, które warto wiedzieć PRZED ubezpieczeniem mieszkania

0
161

Choć składka polisy mieszkaniowej nie musi nas wiele kosztować, to źle zrozumiane warunki działania mogą nieść ze sobą niemiłe konsekwencje. Aby zaoszczędzić sobie zbędnych zmartwień w chwili wystąpienia sytuacji losowej, należy pamiętać o kilku rzeczach przed wykupieniem ubezpieczenia. Co będzie decydować o dobraniu właściwej oferty?

Co może obejmować polisa mieszkaniowa?

Podstawowy zakres ochrony w każdym przypadku zapewnia ochronę murom (fundamentom, dachowi, ścianom) nieruchomości. Większość towarzystw uwzględnia również elementy stałe – są to części domu, mieszkania czy garażu, których nie uda się zdemontować bez pomocy narzędzi lub użycia siły, np. drzwi, meblościanki, anteny satelitarnej. Mniejszą pewność zyskujemy, jeśli chodzi o ruchomości domowych (sprzęt elektroniczny, narzędzia gospodarcze, przedmioty osobistego użytku), ponieważ musimy rozszerzyć polisę, aby zapewnić im ochronę.

Ponadto należy sobie zdawać sprawę, że ubezpieczenie obejmuje wyłącznie określoną liczbę ryzyk, m.in. pożar czy zalanie nieruchomości. Gdy zależy nam na szerszym zakresie polisy mieszkaniowej, przykładowo w razie włamania lub powodzi musimy posiadać dodatkową ochronę, co będzie zawarte w umowie. Z konkretnymi przykładami możemy bliżej zapoznać się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Składka polisy mieszkaniowej jest wyliczana na podstawie wielu czynników. Ceny ubezpieczenia jednej nieruchomości będą różnić się w zależności od danego towarzystwa. Jednak najczęściej brane pod uwagę są:

  • powierzchnia użytkowa nieruchomości i jej lokalizacja,
  • liczba lokatorów,
  • standard wykończenia i wartość wyposażenia,
  • wybrany zakres ochrony – ilość rozszerzeń.

Co ważne, możemy liczyć także na zniżkę od ubezpieczyciela, gdy posiadamy np. zabezpieczenia antywłamaniowe.

Co oznaczają wyłączenia odpowiedzialności?

Decydując się na jedną z ofert dostępnych na rynku, należy przeanalizować możliwe wyłączenie odpowiedzialności, które zostaną zawarte w naszej polisie mieszkaniowej. Przed podpisaniem umowy możemy się z nimi bliżej zapoznać dzięki Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia (OWU) – dokument znajdziemy na każdej stronie internetowej danego towarzystwa. Taka lista wydarzeń, w których firma ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, będzie różnić się w zależności od ubezpieczyciela. Większość wyłączeń odpowiedzialności jest dosyć oczywista oraz jasna w zrozumieniu, jednak niektóre mogą budzić wątpliwość, dlatego warto uważnie się z nimi zapoznać. W ten sposób będziemy mieć pewność, w których sytuacjach otrzymamy wsparcie finansowe i pomoc od ubezpieczyciela, a także czego powinniśmy dopilnować w trakcie trwania umowy.

Głównym wyłączeniem odpowiedzialności jest rażące niedbalstwo, dlatego należy mieć to na uwadze, gdy będziemy oczekiwać rekompensaty poniesionych szkód związanych z sytuacją, która wynika z naszego błędu. Przykładem takiego wydarzenia jest pozostawienie otwartych okien w domu czy mieszkaniu podczas ulewnego deszczu, czy burzy. Poza tym warto zadbać o wymagane przeglądy techniczne, konserwacje i podłączenia instalacji, ponieważ obiekt w złym stanie nie zostanie uwzględniony w ubezpieczeniu. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet umowa typu All Risk posiada wyłączenia.

ubezpieczenie mieszkania blog 1 Sprawy, które warto wiedzieć PRZED ubezpieczeniem mieszkania

Poprzedni artykułCentrum zatrudnia blisko 50 osób, dzięki jego działalności do budżetu Zamościa wpłynęło prawie pół miliona złotych.
Następny artykułUkrainiec z promilami, przewożąc 4-latka, doprowadził do zderzenia. Uciekł zostawiając dziecko w aucie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments