UDOSTĘPNIJ Odnówmy Cmentarz Parafialny przy ul. Peowiaków w Zamościu

0
318

Parafia katedralna w Zamościu oraz Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu podjęli się zadania odnowienia tej zabytkowej nekropolii. Pracom zewnętrznym poddane zostaną kaplica cmentarna oraz tzw. domek grabarza. Są także inne, bardzo pilne potrzeby – wyjaśnia proboszcz parafii katedralnej ksiądz Robert Strus.

Ogromnie pilnych prac naprawczych wprost domaga się ogrodzenie cmentarza, szczególnie w niektórych miejscach. Jest to związane z tym, że w roku 1979 budowany był wiadukt na ulicy Peowiaków. Efekt jest taki, że ogrodzenie cmentarza tworzy obecnie mur oporowy dla całej ulicy i dla chodnika.”

Ogrodzenie ulega systematycznemu niszczeniu, trzeba jak najprędzej dokonać prac naprawczych, ponieważ może się wkrótce zawalić i może to grozić katastrofą budowlaną. Ogrodzenie może również uszkodzić nagrobki, które znajdują się w pobliżu.

W planie jest także remont bramy wejściowej wraz ze schodami oraz alei cmentarnych.

Ludzie, zgłaszają do proboszcza parafii katedralnej potrzebę ułożenia alei na cmentarzu tak aby nawet podczas nienajlepszej pogody, każdy mógł dojść do swojego grobowca, to poprawi estetykę cmentarza.

Prace, ze względu na ich rozległość oraz zabytkowy charakter nekropolii są kosztowne. Ich wartość szacowana jest na około 4 miliony złotych. Obecnie istnieje możliwość pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych. Aby je uzyskać potrzeba jednak zdobyć środki własne. Proboszcz katedry, zwraca się o pomoc do mieszkańców Zamościa i okolic, a szczególnie do osób, których bliscy spoczywają na cmentarzu przy ulicy Peowiaków.

Jeśli udałoby się zebrać około 2 mln złotych, to wtedy o podobną kwotę moglibyśmy się ubiegać z tak zwanych funduszy zewnętrznych, to dałoby nam kwotę około 4 mln złotych.”

Za taką kwotę można już dokonać szerokich gruntownych prac. Jeśli uda się zebrać mniejszą kwotę to proporcjonalnie będzie wykonywany mniejszy zakres prac.

W pierwszym przypadku w ciągu 2-3 lat prac cmentarz będzie radykalnie inaczej wyglądał a w drugim przypadku prace mogą trwać kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.

Od tego ile będzie zebranych funduszy własnych, do końca kwietnia, zależy o jaką kwotę będzie można wnioskować z środków zewnętrznych.

W naszej zbiórce chodzi o to, aby podnieść jakość cmentarza, zabezpieczyć mur przed zawaleniem, wyremontować alejki zgodnie z obowiązującymi dzisiaj standardami oraz poddać konserwacji zabytkowe nagrobki na cmentarzu, pochodzące z XIX wieku” mówi ksiądz Strus.

Ofiary na prace remontowe i renowacyjne na cmentarzu można złożyć przez bezpośrednie wpłaty na konto: 09 1020 5356 0000 1502 0186 1020, wpłaty poprzez zrzutkę: https://zrzutka.pl/2xtmv5 oraz poprzez nabycie cegiełek w parafiach o nominałach 50, 100 lub 200 zł.

Poprzedni artykułZamojskie Premiery Teatralne
Następny artykułCentrum zatrudnia blisko 50 osób, dzięki jego działalności do budżetu Zamościa wpłynęło prawie pół miliona złotych.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments