Zamość: Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa tzw. “zbrodni vatowskiej” (Zdjęcia)

1
4064

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KMP w Zamościu zatrzymali 3 osoby biorące udział w procederze wystawiania oraz użytkowania poświadczających nieprawdę faktur VAT. Faktury na łączną kwotę około 25 mln zł dotyczyły fikcyjnych transakcji związanych z wykonaniem usług i sprzedażą towarów. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z zamojskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali trzy osoby współdziałające w nielegalnym procederze wystawiania i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę i nierzetelnymi fakturami VAT. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa dolnośląskiego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu z lokalizacją w Jeleniej Górze. Działalność przestępcza zatrzymanych obejmowała okres od sierpnia 2019 roku do grudnia 2022 roku i była zlokalizowana we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i innych miejscach województwa dolnośląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Ich proceder polegał na wystawieniu ponad 4 800 sztuk fikcyjnych faktur VAT, poświadczających nieprawdę, co do przeprowadzonych transakcji związanych z wykonaniem usług i sprzedażą towarów o łącznej wartości ponad 19 milionów złotych netto i podatku VAT w kwocie ponad 4 miliony złotych. Faktury te wykorzystywali w dokumentacji finansowo księgowej. Na podstawie fikcyjnych faktur VAT podejrzani dokonywali rozliczeń finansowych. Wykonywali również sprzedaż towarów i usług oraz używali podrobionych i poświadczających nieprawdę faktur VAT na łączną kwotę ponad 20 milionów złotych brutto, celem wykorzystania ich w dokumentacji finansowo księgowej siedmiu podmiotów. Podejrzani podawali również nieprawdę w złożonych deklaracjach podatkowych, powodując zaniżenie podatku należnego w łącznej kwocie ponad 7 800 000 złotych.

Zatrzymani, dwaj mężczyźni w wieku 46 i 47 lat oraz 43-letnia kobieta, usłyszeli zarzuty poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, w tym zarzut zbrodni z uwagi na łączną wartość faktur przekraczającą dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Dwóch podejrzanych w miniony czwartek decyzją Sądu Rejonowego w Zamościu zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. 43-latka została objęta policyjnym dozorem oraz zakazem opuszczania kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Za popełnienie przestępstwa tzw. “zbrodni vatowskiej” grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP Zamość, aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

361 217106 Zamość: Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa tzw. 361 217061 Zamość: Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa tzw. 361 217058 Zamość: Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa tzw.

Poprzedni artykułOględziny drzew i krzewów w zakresie zdrowotnym w Zamościu
Następny artykułMecz LOTTO Superligi tenisa stołowego-komplet punktów zostaje w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbych

To rząd dozywocie za te miliardy co ukradli