Ważne! 1 lutego ruszył nabór wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

0
166

Od 1 lutego tego roku ZUS zaczął przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. „Wnioski na nowy okres można złożyć na cztery sposoby: za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne takie jak smartfony czy tablety, rodzic może złożyć wniosek również przez portal Emp@tia czy przez bankowość elektroniczną”mówi Maciej Raszewski, rzecznik prasowy ZUS Oddziału w Lublinie.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów przez rodziców. Wnioski składamy wyłącznie drogą elektroniczną.

Uruchamiamy z dużym wyprzedzeniem nabór wniosków aby przyznać świadczenie, ponieważ jest to ogromna operacja finansowa”dodaje Maciej Raszewski.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek: do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r., w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, w lipcu 2023 r. . – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca, w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Ze świadczenia 500+ mogą skorzystać także obcokrajowcy. „Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. „Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną” zaznacza Maciej Raszewski.

W Polsce ze świadczenia 500+ korzysta 7 mln dzieci i młodzieży, którym wypłaciliśmy kwotę 27 mld zł oraz 0,5 mln dzieci obywateli Ukrainy dla których wypłaciliśmy kwotę 1,4 mld zł” dodaje Maciej Raszewski.

Poprzedni artykułW Zamościu i Szczebrzeszynie odbędzie się 9.edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego
Następny artykułDwa groźne wypadki. Uważajcie. Lokalne drogi nie zawsze są idealne.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments