O co trzeba zadbać jako alergik?

1
295

Alergik to osoba, która jest uczulona na określone substancje zwane alergenami. Alergeny mogą być różnego rodzaju, takie jak pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, kurz, pleśnie, a także niektóre pokarmy lub leki. Kiedy alergen dostanie się do organizmu alergika, układ odpornościowy reaguje na niego jak na substancję obcą, co powoduje objawy alergiczne takie jak katar, kichanie, łzawienie oczu, swędzenie skóry, duszności i inne. Alergik powinien szczególnie dbać o czystość w swoim domu, ponieważ jest to główne siedlisko uciążliwych alergenów. Alergicy powinni regularnie sprzątać i odkurzać swoje mieszkanie, utrzymywać porządek na powierzchniach i w szafach oraz unikać przedmiotów, które mogą gromadzić alergeny, takie jak dywany czy zasłony. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie innowacyjnych urządzeń czyszczących, dezynfekujących i nawilżających powietrze.

O czym musi pamiętać alergik?

Osoby cierpiące na alergię powinny szczególnie dbać o czystość w swoim mieszkaniu, ponieważ alergeny takie jak roztocza, kurz i pyłki mogą nasilać ich objawy. Oto kilka kroków, o których powinni pamiętać alergicy:

 • Usuwaj kurz i alergeny: Usuwaj kurz i alergeny z powierzchni mebli, podłóg, dywanów i innych powierzchni za pomocą odkurzacza z filtrem HEPA lub mopa z mikrofibry.
 • Zastąp dywany, wykładziny i zasłony: Dywany i zasłony mogą być skumulowanym źródłem alergenów, dlatego zastąp je przez podłogę z twardego drewna lub płytki ceramiczne, a zasłony przez rolety lub żaluzje.
 • Pranie pościeli: Pranie pościeli i innych tkanin, takich jak poduszki i koce, jest konieczne co najmniej raz w tygodniu w wysokiej temperaturze, aby zabić roztocza i inne alergeny.
 • Dezynfekuj powierzchnie: Użyj środków dezynfekujących do regularnego czyszczenia powierzchni dotykowych, który używasz każdego dnia.
 • Utrzymuj porządek: Staraj się utrzymywać porządek w mieszkaniu. Odpowiednio przechowuj rzeczy, aby kurz i inne zanieczyszczenia się na nich nie gromadziły.
 • Używaj oczyszczacza powietrza: Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA, takie jak np. Dyson oczyszczacz znane są ze skutecznego usuwania z powietrza alergenów i drobnoustrojów, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu.
 • Ogranicz rośliny domowe: Rośliny domowe mogą być źródłem pyłków i innych alergenów, dlatego warto ograniczyć ich liczbę w mieszkaniu.

Osoby uczulone na pyłki roślin nie powinny często wietrzyć mieszkań i pościeli – uchroni ich to przed przenoszeniem się alergennych pyłków do wnętrza mieszkania. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie oczyszczania powietrza o odpowiednich parametrach. Oczyszczacze powietrza Dyson niwelują większość zanieczyszczeń, które mogą powodować alergie, a więc kurz, roztocza czy pyłki roślin, dym papierosowy i wirusy.

Jakie tekstylia są najlepsze dla alergików?

Alergicy powinni unikać tekstyliów, które mogą gromadzić alergeny, takie jak kurz i roztocza. Oto kilka rodzajów tekstyliów, które są szczególnie polecane dla alergików:

 • Pościel z bawełny: Pościel z bawełny jest przewiewna i łatwa w utrzymaniu czystości, co pozwala na usuwanie alergenów.
 • Tkaniny antyalergiczne: Są to tkaniny specjalnie zaprojektowane, aby zatrzymywać alergeny, takie jak roztocza czy kurz, dzięki zastosowaniu specjalnego impregnatu.
 • Zasłony z jedwabiu: Tkaniny  z jedwabiu są miłe w dotyku, przewiewne i nie gromadzą alergenów.
 • Pościel z mikrofibry: Pościel z mikrofibry jest skutecznie zatrzymuje alergeny, łatwa w utrzymaniu czystości, a także jest przyjemna w dotyku.

Poprzedni artykułJak zwalczyć roztocza w domu?
Następny artykułDo 31 stycznia należy wnieść opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Luiza

Ja mam alergie na kurz więc aby w domu nie mieć z nią problemów mam roombę ze zmywalnym pojemnikiem i oczyszczacz powietrza. Trzeba sobie radzić 🙂