Jak zwalczyć roztocza w domu?

1
252

Tak zwane roztocza kurzu domowego zaliczane są do niewielkich rozmiarów pajęczaków z rzędu roztoczy. Jak wskazuje ich nazwa, bytują one po prostu w kurzu domowym. Nie gryzą ludzi, ale jednak żywią się ich naskórkiem, a poza tym między innymi bakteriami oraz grzybami. Chociaż z pozoru wydają się niegroźne, tak naprawdę stanowią przyczynę wielu problemów z górnymi drogami oddechowymi, powodują kaszel, duszności oraz prowadzą do astmy. Uczulają przede wszystkim ich odchody. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku dostępne są liczne oczyszczacze powietrza. To urządzenia ograniczające skutecznie ryzyko kontaktu z alergenami, wśród których są właśnie roztocza. Większość problemów rozwiążą dobrej jakości filtry, które są bardzo skuteczne w zakresie wychwytywania, chociażby niewielkich zanieczyszczeń.

Roztocza w domu – jak można sobie z nimi poradzić? 

Jeżeli mamy astmę albo cierpimy z powodu alergii, roztocza mogą stanowić główne czynniki, które prowadzą do zaostrzenia symptomów takich dolegliwości. Na szczęście urządzenie takie, jak oczyszczacz powietrza Dyson idealnie sprawdzi się w celu usuwania kurzu, w tym również alergenów roztoczy i może pomóc w łatwiejszym oddychaniu. Odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza zapobiegnie też chorobom, niwelując szkodliwe zarazki, które unoszą się w powietrzu.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Zasada działania oczyszczaczy do powietrza jest niezwykle prosta. Zasysają one powietrze z pomieszczeń, oczyszczając je równocześnie ze szkodliwych dla zdrowia alergenów i reszty zanieczyszczeń i na końcu wydmuchują. Niektóre dostępne na rynku urządzenia takie jak Dyson oczyszczacz powietrza, usuwają również nieprzyjemne zapachy. Mają one zamontowane specjalne pojedyncze filtry lub systemy do wielostopniowej filtracji: filtry wstępne zatrzymują większe cząsteczki, kolejne zaś roztocza, pyły zawieszone czy cząsteczki zapachowe. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza może działać całą dobę, co wcale nie znaczy, iż przez cały ten czas pozostanie aktywny: uruchamia się automatycznie, kiedy zamontowane w jego środku czujniki wykryją, że stan powietrza znacząco się pogorszył.

Dlaczego warto się zdecydować na posiadanie oczyszczacza powietrza w domu? 

Domowe oczyszczacze powietrza mają dużo zalet. Redukują gazy chemiczne, usuwają zapachy, wirusy, bakterie czy alergeny obecne w pomieszczeniach takie, jak roztocza. To idealne rozwiązanie dla osób mających schorzenia związane z układem oddechowym, wśród których wymienić należy astmę oraz alergie. Najlepiej wybrać urządzenie posiadające filtr HEPA. Dzięki nim powietrze w pomieszczeniach naszego domu będzie zupełnie oczyszczone. Oczyszczacze powietrza są bardzo przydatne w domowych gospodarstwach, gdzie mieszkańcami są również zwierzęta, ponieważ mogą one ograniczyć także ilość ich sierści, która może stanowić powód występowania alergii. Skutecznie walczą również z bakteriami oraz wirusami mogącymi być poważnym zagrożeniem dla osób starszych, które mają niestety obniżoną odporność.

 

Poprzedni artykułZamość, ulica Patryzantów: Jeep w Volkswagena.
Następny artykułO co trzeba zadbać jako alergik?
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miśka

Ja często wietrze, zmieniam pościel, mam roombę z dobrymi filtrami i oczyszczacz powietrza. Mam nadziję, że to wystarcza