87-latka straciła 80 000 złotych

0
326

Oszuści zmanipulowali 87-letnią mieszkankę powiatu zamojskiego. Seniorka uwierzyła w opowiadaną historię o spowodowaniu wypadku przez córkę i przekazała przestępcom 80 000 zł. Pieniądze miały być kaucją, dzięki nim córka miała uniknąć więzienia. W rzeczywistości zasiliły budżet oszustów. W kontaktach z nieznajomymi zachowajmy ostrożność i nie pozwólmy oszustom bogacić się naszym kosztem.

87-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego powiadomiła policjantów o dokonanym na jej szkodę oszustwie. Wyjaśniając funkcjonariuszom jak doszło do przestępstwa powiedziała, że wczoraj w godzinach popołudniowych na jej numer stacjonarny zadzwoniła kobieta. Powiedziała, że jest policjantką i poinformowała, że córka 87-latki spowodowała wypadek. Weszła na jezdnię na czerwonym świetle. W wypadku uczestniczył samochód kierowany przez kobietę w ciąży, która poroniła i walczy o życie. Powiedziała również, że córka uniknie zatrzymania, jeśli zostanie wpłacona kaucja w wysokości 100 tysięcy złotych. Następnie do rozmowy włączyła się rzekoma córka 87-latki, która potwierdziła wersję zdarzenia przekazaną przez „policjantkę”. Pokrzywdzona rozmawiając z rzekomą córką zapytała ją, dlaczego ma inny głos. W odpowiedzi usłyszała, że jej głos brzmi inaczej, ponieważ ma złamany nos.

Następnie telefon ponownie przejęła „policjantka” ponaglając pokrzywdzoną mówiła, że kaucję trzeba wpłacić jak najszybciej. 87-latka nie miała całej kwoty dlatego rozmówczyni po rzekomych negocjacjach z prokuratorem przystała na niższą kwotę. Seniorka uwierzyła w opowiadaną historię, przerażona całą sytuacją zgodziła się na przekazanie pieniędzy. Po kaucję przyszedł rzekomy adwokat, któremu pokrzywdzona przekazała zapakowane w kopertę pieniądze w kwocie 80 000 złotych. Już po wszystkim 87-latka udała się do mieszkania córki. W rozmowie z nią dowiedziała się, że opowiedziana jej historia była fałszywa. Córka nie spowodował żadnego wypadku. 87-latka zrozumiała, że została oszukana i straciła wszystkie oszczędności.

Tego typu przestępstwa przybierają różne formy, oszuści podają się za członków rodziny, za przedstawicieli różnych instytucji lub funkcjonariuszy różnych służb, wymyślają różne legendy. W kontaktach z nieznajomymi zawsze należy zachować ostrożność. Za kogo druga osoba by się nie przedstawiała należy zachować rozwagę i nie należy postępować pochopnie. W pierwszej kolejności należy zweryfikować otrzymane informacje i dane rozmówcy. W sytuacji, gdy nietypowy telefon wzbudza podejrzenia nie należy zwlekać. Jak najszybciej należy powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Źródło: KMP Zamość, aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Poprzedni artykułZ ostatniej chwili: „szklanka” na jezdni, dachowanie na prostym odcinku drogi
Następny artykuł80 latkowie nie dali się oszukać przestępcom. Brawo!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments