Koła rowerowe – czym charakteryzują się profesjonalne koła szosowe oraz górskie?

0
51

Od jakości kół rowerowych zależy wiele aspektów jazdy takim jednośladem. Wpływają na przyczepność, drogę hamowania, odprowadzanie wody oraz osiąganą prędkość. Odpowiednie koła rowerowe mogą decydować o komforcie i bezpieczeństwie jazdy pojazdem napędzanym siłą mięśni. Jakie cechy mają profesjonalne koła? Co warto o nich wiedzieć?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju koła rowerowe, które nadają się do jazdy na szosie lub w terenie. Różnią się nie tylko rozmiarem, ale też jakością wykonania, specyfikacją, obciążeniem i wieloma innymi kwestiami. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Profesjonalne koło szosowe – co warto o nim wiedzieć?

Zacznijmy od kół rowerowych do tzw. szosy czyli wersji kolarskich. Tego typu profesjonalne obręcze muszą być przede wszystkim lekkie i wąskie. Powinny być wykonane z tworzyw sztucznych o sporej wytrzymałości i odporności na intensywną jazdę. Możesz rozejrzeć się za egzemplarzami wykonanymi np. z kevlaru. Dopasuj też rozmiar koła do swojego roweru. Najczęściej jednoślady szosowe występują w wersji 28 cali.

Zwróć uwagę na profil takiego nowego koła. Wynik na poziomie 40 mm zapewni wysokie wartości aerodynamiczne i poprawi wyniki na zróżnicowanym terenie. Sprawdź też jakiej jakości jest piasta obręczy i jakie hamulce możesz do niej podpiąć (tarczowe albo obręczowe).

Do koła dopasuj odpowiednią oponę. Oczywiście, ta powinna być wytrzymała i mieć płaski bieżnik, aby dobrze leżeć na powierzchni płaskiej szosy.

kola rowerowe Koła rowerowe – czym charakteryzują się profesjonalne koła szosowe oraz górskie?

Jakie powinno być koło do wysokiej klasy rowerów MTB?

Jeżeli chodzi o koła rowerowe do jednośladów górskich, to tutaj musisz skupić się przede wszystkim na wytrzymałości i jakości bieżnika. Ogumienie i felga poddane będą sporym obciążeniom, mogą być narażone też na przecięcia czy uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja koła powinna być podparta dość grubymi i mocnymi szprychami.

Podczas wyboru koła do roweru górskiego również sprawdź profilowanie i jakość piasty. Dostosuj także typ hamulców do swoich potrzeb. Pamiętaj, że profesjonalne koła górskie wykonane są z mocnych materiałów takich jak wspomniany wyżej kevlar. Jeżeli chodzi o rozmiar to najczęściej spotykana jest wersja 26 cali.

Jak wybrać odpowiednie koła rowerowe?

Wybierając kompletne koła do swojego roweru, uwzględnij ich zastosowanie. Intensywna jazda po trudnym terenie wymaga inwestycji w bardziej odporne na uszkodzenia opony z trwalszym bieżnikiem. W przypadku rekreacyjnej jazdy i sporadycznych wypadów do lasu czy na drogi publiczne, możesz postawić na modele bardziej uniwersalne.

Podczas zakupu postaraj się porozmawiać z ekspertem, który wskaże Ci najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Zobacz jaką gwarancję ma określone koło, a także zweryfikuj w jaki sposób jest montowane. Pamiętaj, że niekiedy zainstalowanie nowej obręczy i opony o jakości lepszej niż oryginał może mocno i pozytywnie przełożyć się na komfort jazdy.

Koła rowerowe w Fabryka Rowerów

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments