Modernistyczny pokój stanie na Rynku Solnym

0
1006
Axel Hindemith / Lizenz: Creative Commons CC-by-sa-3.0 de

Z okazji 10-lecia partnerstwa z miastem Weimar, w niedzielę, 6 listopada 2022 roku, na Rynku Solnym w Zamościu zostanie uroczyście przekazany Gropius –Zimmer – Pavillon mieszkańcom miasta Zamość na okres sześciu miesięcy.

Pawilon odwzorowuje geometrię przestrzenną pokoju pierwszego dyrektora Bauhausu* w Weimarze. Pomieszczenie to zaprojektował założyciel Bauhausu -Walter Gropius .

Pokój Gropiusa – Zimmer to pierwsza kompozycja przestrzenna okresu modernizmu. Widać w niej wyraźne zamysł pokoju w pokoju i jednocześnie związek pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia a całością.

Poprzez ukazanie relacji symbolicznego pokoju dyrektora z  przestrzenią publiczną  porusza Gropius temat wyznaczania granic odpowiedzialności w demokratycznym społeczeństwie. Czyż nie jesteśmy wszyscy decydentami, a więc i dyrektorami, jeśli żyjemy w demokracji?

Otwarta struktura pomieszczenia zaprasza do wyjrzenia z niej na własną przestrzeń życiową i jednocześnie do znalezienia się samemu w pozycji dyrektora. Pawilon wystawowy umożliwia przy tym zrozumienie wskazanego i niezamkniętego pomieszczenia jako przestrzeni myśli oraz stawianie pytań o współkształtowanie społeczeństwa demokratycznego.

Zapraszamy mieszkańców miasta do rozwijania pomysłów na wykorzystanie pawilonu oraz do tego, aby go interpretować i wykorzystywać jako przestrzeń możliwości.

 

*„Państwowy Bauhaus” był uważany przez założyciela Waltera Gropiusa za wspólnotę roboczą, w której miał zostać zniesiony podział między artystą a rzemieślnikiem. Poprzez swoją pracę pracownicy Bauhausu chcieli wyeliminować różnice społeczne i przyczynić się do porozumienia między narodami.

Historyczny Bauhaus jest dziś najbardziej wpływową instytucją edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki i designu XX w. Bauhaus istniał równolegle z Republiką Weimarską od 1919 do 1933 r. i jest obecnie uważany na całym świecie za ojczyznę awangardy klasycznego modernizmu we wszystkich dziedzinach sztuki i architektury wolnej i użytkowej.

Jedną z naczelnych zasad Bauhausu było połączenie architektury z innymi sztukami jako całościowego dzieła sztuki.

616px gropius zimmer pavillon weimar universitat Modernistyczny pokój stanie na Rynku Solnym
Axel Hindemith / Lizenz: Creative Commons CC-by-sa-3.0 de
Poprzedni artykułBezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy
Następny artykułPrzydomowa oczyszczalnia ścieków – jak często należy wywozić nieczystości?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments