Bezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy

0
240

W ramach konkursu w Pierwszej Edycji Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023 powstał projekt cyklu bezpłatnych kursów dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają na terenie powiatu zamojskiego i powiatów ościennych. Program jest dofinansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy Integracja Cudzoziemców na Rynku Pracy w ramach konkursu Razem możemy więcej, a na naszym terenie realizowany jest przez Fundację Potrafisz Polsko! Razem możemy więcej – pomoc dla Ukrainy

Realizacja projektu już się rozpoczęła i obecnie szkoli się w czterech grupach 84 obywateli z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i pragną u nas zacząć nowe życie.

„Barbarzyńska agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do tego, że do Polski przybyło wiele osób uciekających przed wojną. Głęboko zdajemy sobie sprawę z faktu, iż osobom tym potrzebne jest udzielenie konkretnej, nie tylko symbolicznej pomocy, gdyż w jednej chwili stracili wszystko, co najważniejsze. Dlatego też w trakcie szkoleń, uczestnicy oprócz języka polskiego podczas zajęć z informatyki i historii wspólnej naszych narodów poznają naszą kulturę, zwyczaje i wszystko to, co pomoże im się odnaleźć w naszych realiach” – wyjaśniają powody przygotowania projektu jego autorzy.

Wsparciem docelowo będzie objętych 225 osób z terenu miasta i powiatu Zamość, a także powiatów ościennych. Zaplanowane szkolenia zostały tak skonstruowane, by zapewnić uczestnikom zdobycie ogólnej orientacji kulturowej i społecznej. Cykl szkoleń obejmuje nauczanie: języka polskiego na poziomie podstawowym, informatyki oraz historii wspólnej naszych narodów.

„Aby ułatwić integrację, prowadzone będą także zajęcia wykładowe dotyczące wspólnej historii i szeroko rozumianej problematyki ukraińskiej, w tym stosunków polsko-ukraińskich; lekcje historii o Polsce i Ukrainie oraz na temat kultury i norm społecznych towarzyszących codziennemu życiu; kwestii społeczno-gospodarczych oraz metod dezinformacji w Internecie, a także, jak rozpoznawać fałszywe informacje o wojnie”. – czytamy na stronie

Nadto, od października w zespole katedralnym w Zamościu przy ul. Kolegiackiej 1a funkcjonuje punkt pomocy dla uchodźców, gdzie uzyskać mogą szeroki wachlarz wsparcia. Uchodźcom jest zapewniona pomoc prawna [dyżur wykwalifikowanego prawnika i radcy prawnego] i pomoc tłumacza. 

W ramach nauki informatyki, uczestnicy uzyskają wsparcie w kontaktach z instytucjami publicznymi, jak i prywatnymi, np. zakładanie konta bankowego, nabywanie nieruchomości, spełnianie obowiązków obywatelskich, korzystania z transportu publicznego lub uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami, korzystanie z oferty pomocowej (m.in. socjalnej i mieszkaniowej), edukacyjnej, rozwojowej oraz rozrywkowo-kulturalnej.

Na czas trwania kursu uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, ubezpieczenie, a także – co niezwykle ważne – opiekę nad dziećmi w miejscu szkolenia. 

Po ukończonym cyklu szkoleń każdy uczestnik otrzyma dla siebie notebook, jako swoiste wsparcie poszkoleniowe, a także certyfikat poświadczający ukończenie kursu, który będą mogli przedłożyć w razie poszukiwania pracy.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są telefonicznie: 691 984 663 (w godz. 9.00 – 17.00 oraz mailowo: [email protected]

informacja dla obywateli ukrainy Bezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy

Poprzedni artykułOszust – czym charakteryzują się osoby, które oszukują?
Następny artykułModernistyczny pokój stanie na Rynku Solnym
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments