Oszust – czym charakteryzują się osoby, które oszukują?

0
2047

Na przestrzeni lat, nie raz każdy natknął się na człowieka określanego mianem oszusta. Czym charakteryzują się osoby, które oszukują? Najprościej mówiąc oszust to osoba, która doprowadza drugą osobę do niekorzystnego rozporządzania mieniem własnym lub cudzym, za pomocą wprowadzenia jej w błąd.

Oszuści działają na wiele sposobów, głównie próbując wzbogacić się w dobra materialne, jednak nierzadko oszustowi zależy też na krzywdzie moralnej.

Rodzaje oszustw

Wachlarz sposobów, w jakie oszust doprowadza do krzywdy poszkodowanego, jest niezliczony. W dobie cyfryzacji i przeniesienia płatności na poziom elektroniczny zwiększyły się też możliwości na krętactwo. Najpopularniejszymi metodami oszustwa są oszustwa: związane z zapłatą z góry, związane z programem antywirusowym, związane z działalnością charytatywną, związane z sytuacją awaryjną min. metoda na wnuczka, związane z zatrudnieniem, kradzież tożsamości, matrymonialne. To tylko nieliczne sposoby w jakie każdy może zostać oszukany.

Jednostkami podatnymi na oszustwa są bardzo często osoby starsze, nieświadome cyfrowo oraz bardzo młodzi dorośli, stawiające swoje pierwsze samodzielne kroki w świecie. Dodatkowo świetnym celem dla oszusta okazują się ludzie niepewni siebie, samotni, nieświadomi swojej wartości – w takich przypadkach najczęściej dochodzi do przekrętów matrymonialnych.

zlodziej Oszust – czym charakteryzują się osoby, które oszukują?

Sprawdź także: Czy masz syndrom oszusta?

Jakimi cechami charakteryzuje się oszust?

Taka osoba musi być świetnym obserwatorem. Wybierając potencjalną ofiarę analizuje jej zachowanie, gesty, aby znaleźć słaby punkt i umiejętnie w niego uderzyć. Osoba parająca się oszustwami, w zależności od tego kogo chce oszukać, może być typem czarodzieja – przemiły, kulturalny, zawsze zjawia się tam, gdzie jest potrzebny, stopniowo zdobywa zaufanie i wykorzystuje słabości.

Spotykani są też oszuści o typologii ofiary, która wzbudza litość i poczucie winy. Dodatkowo każdy oszust cechuje się wysoką pewnością siebie i wygórowanym mniemaniu o swojej osobie. Kiedy sprawy nie idą po jego myśli, może stać się nieprzyjemny i agresywny. Bardzo często oszust kreuje całe historie, co za tym idzie, musi mieć świetną pamięć i wykazywać się ogromnym sprytem oraz umiejętnością improwizacji w momencie, kiedy ofiara zaczyna coś podejrzewać.

Jak nie dać się oszukać?

Aby uniknąć oszustwa najprościej byłoby nie ufać nikomu. Jest to jednak niemożliwe w prawidłowo funkcjonującym społeczeństwie. Aby nie zostać ofiarą oszusta, przede wszystkim powinno się zachować czujność, unikać podejmowania pochopnych decyzji. Czerwona lampka w głowie powinna zapalić się też wówczas, kiedy ktoś wymusza na nas podjęcie szybkiej decyzji bez możliwości dokładnej analizy konsekwencji.

Ten często będzie chciał szybko wzbudzić zaufanie ofiary, więc ostrożność powinna być podstawą w budowaniu nowej relacji, jeśli nowo poznana osoba wydaje się zbyt szybko wchodzić w bardzo osobiste interakcje. Równie ważnym aspektem uchronienia się przed oszustem jest edukacja młodzieży, dorosłych i seniorów o metodach oszustw oraz ich psychologicznych aspektach.

uzdlanieni logo Oszust – czym charakteryzują się osoby, które oszukują?

 

sprawdź więcej na Uzdalnieni.pl

Poprzedni artykułZakup nieruchomości na licytacji komorniczej – sprawdź, jak to wygląda w praktyce!
Następny artykułBezpłatne szkolenia dla obywateli Ukrainy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments