Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej – sprawdź, jak to wygląda w praktyce!

0
118

Planujesz kupić nieruchomość i zamiast poszukiwać interesujących ofert na popularnych portalach ogłoszeniowych, chcesz skorzystać z licytacji komorniczej? To rozwiązanie ma kilka zalet, które przekonują coraz więcej potencjalnych nabywców. Sprawdź, jak przebiegają licytacje komornicze oraz dlaczego zakup nieruchomości w ten sposób może się opłacać!

Na czym polega licytacja komornicza nieruchomości?

Jest to ostatni etap egzekucji komorniczej prowadzony pod nadzorem sędziego lub sądowego referendarza. Aspektem zachęcającym do zakupu nieruchomości w drodze licytacji komorniczej jest kwota wywołania – stanowi ona w I terminie licytacji 3/4 wartości oszacowania wskazanej w operacie szacunkowym sporządzonym dla danej nieruchomości. Dlatego też istnieje szansa nabycia mieszkania, domu, działki czy innego lokalu w atrakcyjnej cenie. Szansa ta rośnie, jeśli sprzedaż nie odbędzie się w pierwszym terminie. W takiej sytuacji ustalany jest drugi termin licytacji, a w nim kwota wywołania wynosi już tylko 2/3 wartości oszacowania. Chcąc poczekać na drugi termin, pamiętaj, że poza szansą istnieje też ryzyko, że liczba osób biorących udział w licytacji wzrośnie. Co za tym idzie – może się okazać, że zgłaszane oferty przebiją Twoją propozycję i znacznie podniosą cenę, jaką będzie trzeba zapłacić za nieruchomość.

O czym pamiętać, przygotowując się do zakupu nieruchomości na licytacji komorniczej?

Przede wszystkim:

  • zapoznaj się z operatem szacunkowym,
  • obejrzyj nieruchomość,
  • dowiedz się, jak wygląda jej stan prawny oraz zweryfikuj kwestie techniczne,
  • wpłać rękojmię – to tak zwane wadium, które wynosi 10% kwoty oszacowania. Przelej je na konto podane przez komornika lub zapłać gotówką. Ważne, abyś zrobił to najpóźniej 1 dzień przed planowaną licytacją!

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim terminie licytacje komornicze nieruchomości odbywają się w budynku sądu pod nadzorem sędziego lub drogą elektroniczną – poprzez dedykowany serwis. Wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę – warunkiem kupna nieruchomości jest wpłata kwoty nabycia w ciągu dwóch tygodni od wezwania do zapłaty. Jeśli jest taka potrzeba, możesz złożyć wniosek o wydłużenie tego czasu i przedłużyć go  o kolejne dwa tygodnie. Pamiętaj, że jeśli nie zmieścisz się w tym terminie, stracisz nie tylko prawo do zakupu, lecz także wpłacone przed licytacją wadium.

Przybicie i przysądzenie własności – ostatni etap licytacji komorniczej

Po wygranej licytacji komorniczej sąd dokonuje przybicia – to nic innego, jak wydanie postanowienia będącego podstawą do nabycia nieruchomości przez osobę, która zaoferowała najwyższą kwotę. Po uprawomocnieniu się przybicia i dokonaniu przez nabywcę zapłaty następuje przysądzenie własności – stajesz się właścicielem wylicytowanej nieruchomości, która od tej chwili jest wolna od dotychczasowych obciążeń. Warto jednak pamiętać, żeby złożyć wnioski do właściwego Sądu Wieczystoksięgowego o zmiany w księdze wieczystej – wpisy w dziale II i wykreślenie wpisów z działu III i IV.

Zakup nieruchomości w drodze licytacji komorniczej może wzbudzać wątpliwości. Najczęstszą z nich jest utrata wadium, jeśli nie uda Ci się zaproponować najkorzystniejszej oferty. Nie musisz się tego obawiać, ponieważ wadium nie przepada. Jeżeli planujesz kupno domu, mieszkania czy działki, przejrzyj oferty licytacji komorniczych w Twojej okolicy i sprawdź, czy nie ma wśród nich atrakcyjnej propozycji.

Poprzedni artykułNajpopularniejsze techniki znakowania przedmiotów
Następny artykułOszust – czym charakteryzują się osoby, które oszukują?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments