Najpopularniejsze techniki znakowania przedmiotów

0
93

Nanoszenie napisów i grafik na przedmioty to doskonały sposób na stworzenie między innymi gadżetów reklamowych dla firm czy odzieży. Różnych metod znakowania używa się także powszechnie w produkcji elektroniki, sprzętu, opakowań czy etykiet. Jakie są zatem najpopularniejsze techniki znakowania i kiedy się je stosuje?

Grawerowanie

Grawerowanie laserowe to prawdopodobnie najbardziej elegancka technika tworzenia tekstów i grafik na powierzchni przedmiotów. Świetnie sprawdza się w przypadku drewna, szkła, metalu czy skóry. Wzór zostaje w pewnym sensie wypalony na powierzchni – sterowana komputerowo wiązka promieni laserowych ma bardzo wysoką temperaturę, przez co materiał pod spodem ulega wyparowaniu. W ten sposób powstają trwałe ozdoby, które mają bardzo wyraziste i ostre krawędzie. Grawerowanie laserowe jest odporne na działanie czynników chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Do tego nie blaknie i nie traci na wartości wraz z upływem czasu. Bardzo często używa się go do produkcji upominków firmowych, personalizowanych prezentów, tabliczek znamionowych czy statuetek. Maszyny do grawerowania można wykorzystać także do cięcia papieru czy sklejki.

Sitodruk

Ta technika znakowania ma bardzo długą tradycję, gdyż wywodzi się aż z X wieku. W jej przypadku najpierw trzeba przygotować wzór i wydrukować go na specjalnej kliszy. Następnie kliszę umieszcza się na jednym z najważniejszych elementów sitodruku, czyli na sicie. Jest to po prostu specjalna siatka składająca się z drobnych oczek, rozciągnięta na drewnianej lub metalowej ramie. Kliszę na sicie pokrywa się substancja światłoczułą i całość wystawia na działanie światła UV. Po czasie potrzebnym na utwardzenie emulsji całość polewa się wodą pod ciśnieniem, dzięki czemu z siatki wypłukuje się niepotrzebne miejsca. Po wysuszeniu sito jest gotowe do nanoszenia nadruków na wybraną powierzchnię.

Do dalszych etapów sitodruku potrzebna jest maszyna do sitodruku, w której umieszcza się przygotowane sito. Pokrywa się go farbą, przykłada do powierzchni przedmiotu oraz przeciska przez nie farbę za pomocą specjalnego rakla. Po wyschnięciu tuszu można nakładać kolejny kolor. Sitodruk jest powszechnie wykorzystany w produkcji nadruków na odzieży, torbach czy plecakach.

Tampodruk

Metoda tampodruku jest chętnie stosowana do przedmiotów i powierzchni, które są uważane za trudne do znakowania, jak na przykład krzywizny czy nierówności. Opiera się ona na działaniu elastycznego silikonowego stempla zwanego tamponem, który pobiera farbę z wcześniej przygotowanej matrycy, a następie odbija ją na powierzchni przedmiotu. Dzięki swojej konstrukcji i zastosowanemu materiałowi farba przyczepia się do stempla, ale nie zastyga na nim, dzięki czemu wzór można bez problemu przenieść na znakowany produkt.

Tampodruk ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, między innymi w produkcji sprzętu medycznego, AGD, przemyśle samochodowym, elektronice i innych.

Sublimacja

Prawdopodobnie za każdym razem, kiedy bierzemy do ręki kubek z nadrukiem, mamy do czynienia z metodą sublimacji. W tej technice znakowania najpierw drukuje się wzór na specjalnym papierze. Następnie nanosi się go na powierzchnię przedmiotu i całość umieszcza się w prasie termicznej. Pod wpływem działania temperatury oraz nacisku barwnik zmienia stan skupienia ze stałego na gazowy i przenika do lakieru poliestrowego, którym pokryty jest kubek, lub też wnika w głąb tkaniny, ponieważ ta technika jest stosowana także do tekstyliów wykonanych z poliestru, jak poszewki, fartuchy czy worki na buty. Sublimacja pozwala na nanoszenie nadruków w pełnej gamie kolorystycznej, a barwy są żywe i wyraziste.

Poprzedni artykułKTM – historia marki
Następny artykułZakup nieruchomości na licytacji komorniczej – sprawdź, jak to wygląda w praktyce!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments