Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak często należy wywozić nieczystości?

0
890

Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do systemu kanalizacyjnego pojawia się konieczność budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Dotyczy to nie tylko terenów wiejskich, ale również działek zlokalizowanych np. na obrzeżach miast. Jednym z pytań, jakie najczęściej padają w kontekście inwestowania we własny system oczyszczania jest to, jak często trzeba wywozić nieczystości? Sprawdźmy to! Przydomowa oczyszczalnia ścieków znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy nie ma możliwości skorzystania z gminnej sieci kanalizacyjnej, a inwestor chce postawić na inne rozwiązanie niż tradycyjne szambo. Oczyszczalnie posiadają szereg zalet, w tym są niezwykle ekologiczne, a to za sprawą tego, że proces filtracji zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy naturalnych zasobów.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Mechanizm działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardzo prosty, a cały system ma charakter przepływowy. Na oczyszczalnię składa się kilka istotnych dla jej funkcjonowania urządzeń, w tym przede wszystkim umieszczony pod powierzchnią zbiornik z osadnikiem gnilnym. To właśnie tam dochodzi do neutralizowania zanieczyszczeń, np. przy zastosowaniu bakterii beztlenowych, a następnie środowiska tlenowego. Wiele zależy tutaj od rodzaju oczyszczalni, ponieważ można wyróżnić zarówno instalacje drenażowe, jak i np. biologiczne. Oczyszczone w ten sposób ścieki, już w postaci czystej wody, wracają do środowiska naturalnego. Mogą być odprowadzane z powrotem do gruntu, ale coraz częściej wykorzystuje się ją przy podlewaniu trawy, kwiatów, a nawet w oczku wodnym. Wszystko to sprawia, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo ekologiczne, ekonomiczne i bezawaryjne.

Własna oczyszczalnia – jak eksploatować?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to korzystne rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o aspekt finansowy, jak i czysto funkcjonalny. Na korzyść działają tutaj stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji całego systemu oraz bardzo prosta obsługa, a wielu przypadkach praktycznie brak konieczności dbania o oczyszczalnię. Jeśli budowa całego systemu przebiegła prawidłowo, mamy do czynienia z bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz zerowym ryzykiem jakichkolwiek wycieków. Jedyną rzeczą, o jakiej musi pamiętać inwestor jest opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków z wszelkich resztek, które mogą negatywnie wpływać na jej wydajność.

Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię?

Mowa w tym przypadku o osadzie nadmiernym i innych produktach biologicznych, które w niewielkich ilościach zalegają w instalacji. Jak często trzeba opróżniać oczyszczalnię? Wiele zależy od rodzaju samego systemu, jak i wielkości osadnika. W większości przypadków jednak najlepiej zlecić wybieranie nieczystości raz czy dwa razy w roku. W ekstremalnych sytuacjach, gdy oczyszczalnia jest mocno eksploatowana, może istnieć konieczność wykonania takiej usługi nawet cztery razy w roku. Jest to i tak bardzo korzystny scenariusz, np. porównując do tradycyjnych szamb, które trzeba opróżniać przynajmniej raz w miesiącu.

Poprzedni artykułModernistyczny pokój stanie na Rynku Solnym
Następny artykułMeble w stylu eko – nowy kierunek czy tymczasowa moda?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments