Meble w stylu eko – nowy kierunek czy tymczasowa moda?

0
228
Books and green plants on wooden shelf in cozy lounge

Ekologiczne trendy są zauważalne nie tylko w dążeniu do wykorzystania odnawialnej energii w życiu codziennym czy we wspieraniu zrównoważonej mody. Temat ochrony środowiska i recyklingu jest również obecny w branży meblarskiej i wszystko wskazuje na to, że wyznacza on nowy kierunek w przemyśle, ale i świadomości ludzi. Meble w stylu pochodzą z odzyskiwanych surowców, a ich produkcja jest całkowicie obojętna dla flory i fauny. Jakie surowce wykorzystuje się do ekologicznych mebli i ile kosztują?

Meble z odzysku

Nie kupuj nowe, odnów stare. Tak mogłoby brzmieć hasło nowego trendu w branży meblarskiej. I nie oznacza to wcale renowację wysłużonej wersalki. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie elementów ze starych nieużywanych mebli, które nadal wyglądają dobrze lub potrzebują lekkiej kosmetyki aby odzyskać swoją świetność. Takie rozwiązanie pozwala wyprodukować zupełnie nowy mebel z wykorzystaniem elementów zużytego modelu lub modelu, który już wyszedł z mody. Jest to bardzo świadome działanie na korzyść otaczającego nas środowiska i z poszanowaniem zasad ekologii. Pewną praktyką stało się działanie dużych marek meblowych w duchu recyklingu, polegające na udzielaniu rabatu przy zakupie nowego mebla klientom, którzy zdecydują się oddać swój stary mebel. To celowy zabieg, służący kreowaniu marki jako świadomej ekologicznie, a także wspieraniu recyklingu zużytych materiałów. 

Inną formą ekologicznego podejścia do mebli jest kupowanie starych modeli i ich odnawianie. To ciekawy sposób na wykorzystanie starych rzeczy, który wymaga jednak nieco kreatywności i zdolności manualnych. Inspiracje można czerpać z serwisów internetowych oraz blogów czy for.

Palety drewniane – nowy trend

Osobnego omówienia wymaga popularny w ostatnim czasie trend wykorzystywania do produkcji mebli z palet drewnianych. Te drewniane platformy, które wychodzą z użycia w transporcie krajowym i międzynarodowym ze względu na swoje zużycie czy uszkodzenia, mogą zostać powtórnie wykorzystane, pod warunkiem jednak że ich stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Stopień zużycia europalet może określić wyłącznie osoba specjalizująca się w produkcji i naprawie tego typu opakowań przemysłowych. Docelowo używane są do celów logistycznych i przechowywania towarów w magazynie, jednak znakomicie sprawdzają się również do użytku codziennego w gospodarstwie domowym. Meble wykonane z palet mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne łóżka, siedziska, ławy czy skrzynie tarasowe. Po odpowiedniej impregnacji można je bez obaw używać na zewnątrz, ponieważ warstwa ochronna zabezpieczającego lakieru chroni drewno przed negatywnymi skutkami działania wilgoci czy szkodników.

Ile kosztują palety?

Palety drewniane, zarówno przemysłowe jak i standaryzowane europalety, można łatwo kupić w skupie palet lub hurtowni palet. Kupując je u sprawdzonego dystrybutora, zyskujemy gwarancję jakości produktu i bezpieczeństwa jego użytkowania. Ich cena zależy od wielu czynników, ale na jej wysokość wpływa przede wszystkim rodzaj rolety oraz jej stan. Oczywiście, nowe palety są droższe od używanych – podobnie jak różnica w cenie za europalety i zwykłe palety przemysłowe. Palety używane – naprawione i doprowadzone do stanu użyteczności – mogą być nawet dwukrotnie tańsze od palet nowych. Koszt zakupu zależy również od regionu – ceny w podwarszawskich hurtowniach będą nieco wyższe lub znacznie wyższe od cen w hurtowniach i składach na Podlasiu.

 

 

Poprzedni artykułPrzydomowa oczyszczalnia ścieków – jak często należy wywozić nieczystości?
Następny artykułŚmiertelny wypadek. 59-letni Ukrainiec nie żyje. Jego kolega trafił do szpitala
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments