Podpalacz sanepidu i punktu szczepień usłyszał wyrok

0
1066

 

W lutym 2022r. policjanci z grupy śledczej powołanej przez komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie zatrzymali sprawcę podpalenia budynku zamojskiego sanepidu przy ul. Peowiaków oraz mobilnego punkt szczepień na Rynku Solnym. Policjanci ustalili, że rok wcześniej ten mężczyzna dwukrotnie dokonał podpalenia. Wtedy jego celem były wieże telekomunikacyjne sieci komórkowych (5G). Zatrzymany podpalacz to Hubert C., 42-letni mieszkaniec gminy Nielisz, który od czasu podpalenia budynków przebywał na terenie Szwajcarii. Został zatrzymany gdy przekroczył granicę i zmierzał w kierunku miejsca zamieszkania.

Do podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz budynku zamojskiego sanepidu doszło w nocy z 1 na 2 sierpnia 2021 roku.

Po tych wydarzeniach Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki powołał grupę śledczą, której zadaniem było ustalenia i zatrzymanie sprawcy. W jej skład weszli policjanci z pionów kryminalnych komendy wojewódzkiej jak i KMP w Zamościu. Szereg czynności procesowych doprowadził do wytypowania sprawcy. Wcześniej policjanci powiązali podpalenia budynków ze zniszczeniem w podobny sposób wież telekomunikacyjnych na terenie gminy Nielisz w 2020 roku. Równocześnie, Minister Zdrowia wyznaczył wtedy nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w zidentyfikowaniu podpalacza. 

Poszukiwania podpalacza trwały 7 miesięcy. W sierpniu 2022 roku Hubert C. został tymczasowo aresztowany i usłyszał akt oskarżenia. Za czyny, których się dopuścił groziło mu do 15 lat pozbawienia wolności – za popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. W opinii biegłych lekarzy, w chwili popełnienia przestępstwa, Hubert C. nie był niepoczytalny.

Proces nie trwał długo, oskarżony złożył obszerne wyjaśnienia i przyznał się do zarzucanych mu zarzutów i dobrowolnie poddał się karze. Wobec Huberta C., Sąd Rejonowy w Zamościu zasądził łączną karę 5 lat pozbawienia wolności. Sąd zaliczył 7-miesięczny okres tymczasowego aresztowania na poczet zasądzonej kary pozbawienia wolności.

Skazany ma pokryć straty o łącznej wartości około 370 tysięcy złotych na rzecz operatorów telefonii komórkowej, Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.

Wyrok przed Sądem Rejonowym w Zamościu zapadł 20 września. Nie jest prawomocny, ale najpewniej żadna ze stron nie złoży odwołania, ponieważ wyrok został przez nie uzgodniony.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments