92 nowych terytorialsów złożyło przysięgę w Zamościu (zdjęcia)

1
717

1 października br. na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się kolejna w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady OT. Uroczystość wpisała się w obchody święta WOT i jubileusz 5-lecia formacji.

W sobotnie popołudnie, na Rynku Wielkim w Zamościu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 92 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, którzy ukończyli szkolenie podstawowe żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz 88 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego 19 Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleberga.

Wydarzenie licznie zgromadziło mieszkańców Zamościa, rodziny żołnierzy składających przysięgę, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, jak również kombatantów z regionu zamojskiego. 

Gości powitał płk Tadeusz Nastarowicz, Dowódca 2 LBOT, który w szczególny sposób zwrócił się do żołnierzy – ochotników z Lubelszczyzny, którzy podjęli wyzwanie i trud 16-dniowego szkolenia podstawowego. – „Żołnierze, wyrażam ogromne zadowolenie z waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione przed wami zadania. Poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Poznaliście podstawy wojskowości, które teraz będziecie doskonalić podczas szkoleń. Macie prawo czuć się dumni, z tego co osiągnęliście.” 

Tradycyjnie, list do składających przysięgę żołnierzy, wystosował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. W liście tym czytamy, m.in. – „Dołączając do Sił Zbrojnych RP pokazujecie, że patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, etos służby to wartości, które są dla Was ważne. Swoją postawą propagujecie te wartości oraz potwierdzacie, ze służba w Wojsku Polskim to dobry wybór. Dzięki niej możecie pracować na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli, a także rozwijać się poprzez zdobywanie wiedzy i umiejętności trudnych do uzyskania gdzie indziej.” 

Podczas uroczystość płk Tadeusz Nastarowicz, z okazji obchodzonego niedawno święta Wojsk Obrony Terytorialnej, wręczył żołnierzom 2 Lubelskiej Brygady OT odznaczenia pamiątkowe – „Medale za służbę w obronie granicy państwowej”, za wzorowe wykonywanie zadań w ramach operacji „Silne Wsparcie”.

Na zakończenie uroczystość odbyła się defilada pododdziałów. Następnie  wszyscy goście mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem i uzbrojeniem żołnierzy 2 LBOT i 3 BZ.

Terytorialna służba wojskowa, jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej budowane są na fundamencie ochotników, którzy stanowią 90% stanu osobowego formacji. Ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród 34 tys. żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Poświęcają oni swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą.

Zainteresowanych terytorialną służbą wojskową zapraszamy w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Informacji na temat rekrutacji oraz służby w WOT można uzyskać na kilka sposobów, np. kontaktując się z rekruterem 2 LBOT poprzez stronę internetową – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/, na stronie – https://www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-696-077.

por. MARTA GABOREK

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Poprzedni artykułPodpalacz sanepidu i punktu szczepień usłyszał wyrok
Następny artykułZginął podczas przewozu drzewa. Czy przyczyną mógł być alkohol?
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dziwne to

szkoda ze tak malo zdjec 🙁