„Sitanianie” wśród najlepszych

0
879

 

Dwie lubelskie formacje wokalne, Chór Mieszany „Sitanianie” z Gminy Zamość i Chór Męski „Arion” ze Świdnika, zdobyły równorzędne „Srebrne Dyplomy” na VIII ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „BO RADOŚĆ JEST W NAS” w Stalowej Woli. W ostatnią sobotę września 2022 r. w przesłuchaniach konkursowych wzięło tam udział aż 51 wykonawców. Jury oceniało artystów w trzech kategoriach: „soliści i duety”, „chóry” oraz „zespoły wokalne / instrumentalne”. W kategorii „chórów” rywalizowało 6 formacji, reprezentujących kolejno Rzeszów, Świdnik, Kraków, Stalową Wolę i Gminę Zamość.

Ze względu na dużą ilość artystów przesłuchania konkursowe odbywały się jednocześnie w dwóch punktach Stalowej Woli, dlatego 6-osobowe Jury również podzieliło się na pół. Zespoły, w tym wokalne i instrumentalne, oceniano w hali Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, a przesłuchania solistów, duetów i chórów miały miejsce na scenie w Centrum Aktywności Seniora, gdzie szefową Jury była prof. Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Elżbieta Przystasz.

Chórzyści z Gminy Zamość pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej wykonali w konkursie 2 specjalnie dobrane utwory, z których co najmniej jeden musiał być wykonany „a capella” (bez podkładu muzycznego). Były to „Kołysanka” Jana Adama Maklakiewicza do słów Kamila Ildefonsa Gałczyńskiego oraz pieśń z ukraińskim rodowodem „Matko moja ja wiem”, skomponowana przez Platona Majborodę, z polską wersją oryginalnego tekstu Ondrija Małyszko (utwór w opracowaniu własnym dyrygentki „Sitanian”, Ireny Dużyńskiej). Wykonanie zachwyciło publiczność, która nagrodziła chórzystów oklaskami na stojąco, a jurorzy byli pełni uznania, zwłaszcza za śpiew w 4-głosie, co nie jest łatwą sztuką dla każdej formacji wokalnej o tak licznym składzie.

Kilka godzin później, już po przesłuchaniach konkursowych, zgromadzono wszystkich artystów (ponad 350 osób) w hali Liceum im. KEN w Stalowej Woli, gdzie odbył się koncert finałowy, do którego Jury wybrało 11 podmiotów artystycznych, reprezentujących przekrój kategorii i różnorodnych stylów muzycznych przeglądu. Ogłoszono również wyniki konkursu i wręczono stosowne dyplomy. W ocenie jurorów „Sitanianie” uzyskali 88 punktów, a „Arion” 86, co dało obu formacjom „Srebrne Dyplomy”.

O bardzo wysokim poziomie artystycznym konkursu w kategorii „chórów” niech świadczy fakt, że główna nagroda Grand Prix przeglądu oraz 1500 zł trafiło do Chóru „Gaude Vitae” ze Stalowej Woli.

Organizatorami VIII Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Bo radość jest w nas” byli Centrum Aktywności Seniora, Gmina Stalowa Wola i Stowarzyszenie Gaude Vitae. Całe przedsięwzięcie sfinansowano dzięki pozyskaniu funduszy norweskich.

„Srebrne Dyplomy” dla chórów „Sitanianie” i „Arion” to kolejne potwierdzenie bardzo wysokiego poziomu artystycznego, do jakiego doszły obie lubelskie formacje seniorskie. „Sitanianie” i „Arion” to chóry zaprzyjaźnione, utrzymują ze sobą systematyczny kontakt, a czasem występują razem ze wspólnym programem koncertowym.

Żródło: Zamojski GOK Wysokie, Jarosław Kalbarczyk

Poprzedni artykułZ zakazami, promilami i bez kasku – kara będzie surowa
Następny artykułMieszkańcy wybrali strefę relaksu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments