Na czym polega serwis pomp ciepła?

2
240

Należy na pewno rozpocząć od tego, że serwis pomp ciepła jak najbardziej jest konieczny. Nie jest to absolutnie żaden wymysł. Każdy właściciel pompy ciepła chce, aby była ona utrzymana w idealnym stanie. Jest to ważne, aby mogła efektywnie pracować. Co nam z pompy ciepła, która nie wyróżnia się wydajnością? Kompletnie nic. Jak wygląda serwis takiego urządzenia? Kto go wykonuje? Pora się o tym przekonać. 

O pompie ciepła

Ogrzewanie, które opiera się na wykorzystaniu pompy ciepła, jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Opiera się ono na niezwykle prostym mechanizmie. Urządzenie tak naprawdę pobiera energię ciepłą z dolnego źródła. W nim temperatura jest o wiele niższa od tej, którą mamy w pomieszczeniu. Ciepło podczas zachodzącego procesu zostaje w ten sposób przetworzone, aby miało ono znacznie wyższą temperaturę. 

Właściciele pomp ciepła na pewno nie mogą narzekać na kwestie eksploatacyjne. Pompy ciepła uchodzą za bardzo tanie w eksploatacji. Dostarczają one więcej ciepła, niż zużywają energi i. Ciepło jest (w znacznej większości) zaczerpnięte z otoczenia. Pompy ciepła wskazują bardzo wysoki współczynnik wydajności. 

O serwisie pomp ciepła

Gdy już wiemy, jak działają pompy ciepła, to warto byłoby się przyjrzeć nieco bliżej samemu serwisowi. Na sam początek skupmy się na jego częstotliwości. Serwis standardowy pompy ciepła powinien być wykonywany w sposób regularny. Nie może być to rzadziej niż raz w ciągu roku. Rekomenduje się, aby wykonać te czynności jeszcze przed rozpoczętym sezonem grzewczym. 

Nigdy nie próbujmy serwisować pompy ciepła samodzielnie. Od tego są profesjonalne firmy, których na mapie Polski nie brakuje. Na pewno można polecić serwis pompy ciepła w Olsztynie firmy STAP. Pracownicy tejże firmy posiadają wszelkie konieczne i potrzebne uprawnienia. Co roku powinniśmy także zadbać o przegląd pomp. Jest to poniekąd wymóg, aby pompa ciepła była w dalszym ciągu objęta gwarancją. 

Gdy pompy ciepła nie są serwisowane, to niestety nie pracują w sposób prawidłowy. Na pewno zauważalna jest niska wydajność, zwolnienie tempa pracy przez urządzenie i brak utrzymywania odpowiedniej temperatury. Jakby tego było mało, koszty utrzymania pompy ciepła bardzo idą w górę, ponieważ pompa ciepła wymaga o wiele, wiele więcej energii. Lepiej zagwarantować swojej pompie regularny serwis, aby tego typu sytuacje nie miały miejsca. 

A jak wygląda sam serwis? Na pewno fachowiec robi pomiar i sprawdza wszelkie parametry pracy sprężarki. Dokonywana jest także kontrola szczelności. Nie obejdzie się bez sprawdzenia filtrów, a do tego pozostałych elementów pompy. 

Niezmiernie ważna jest kontrola ciśnienia w instalacji, pomiar stanu czynnika chłodzącego, czy też sprawdzenie działania zaworów bezpieczeństwa. Pracownik firmy serwisującej skupi się także na analizie wszelkich prawidłowości przyłączy elektrycznych. Podczas serwisu jest także czyszczony parownik, który pełni bardzo ważną funkcję. 

Jak widać na załączonym obrazku, nieco tych czynności jest wykonywanych. Dla profesjonalnej firmy nie jest to jednak nic skomplikowanego. 

Poprzedni artykuł18-letnia złodziejka z Zamościa kradła kosmetyki
Następny artykułETF – co warto wiedzieć na ten temat?
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł

Uważam, że pompa ciepła to bardzo dobry pomysł. Jeśli jesteś zainteresowana usługą jaką jest pompa ciepła w Krakowie, to warto zaufać sprawdzonej firmie. Doświadczenie, profesjonalizm, fachowe doradztwo. Na pewno wybiorą najlepszą pompę ciepła do potrzeb klienta. To wszystko bez żadnego problemu znajdziecie w ofercie https://santier.pl/ .

krys

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl