ETF – co warto wiedzieć na ten temat?

0
240

Dokładnie 22 września 2010 roku na GPW zadebiutował pierwszy ETF. Inwestycja w ten fundusz jest możliwa, pod warunkiem posiadania konta maklerskiego. Jest to jeden ze sposobów na ochronę wolnego kapitału przed rosnącą w zatrważającym tempie inflacją. Czym jest fundusz ETF? Dlaczego warto zdecydować się inwestowanie w ETF-y? Od czego powinniśmy rozpocząć inwestowanie w ETF? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Czym jest fundusz ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) to notowany na giełdzie otwarty fundusz inwestycyjny. Jego cechą charakterystyczną są niskie koszty zarządzania, co jest związane z tym, iż fundusz jest zarządzany pasywnie. ETF naśladuje wybrany indeks giełdowy. Znacznie różni się od innych funduszy inwestycyjnych, bowiem w tym przypadku obrót odbywa się na podobnych zasadach, jak w przypadku popularnych akcji. Inwestor może mieć zatem pewność w zakresie tego, że ten instrument finansowy jest elastyczny i płynny. Osoby zainteresowane nabyciem ETF-ów muszą zaopatrzyć się w specjalne jednostki. Jest to jednak możliwe dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się na otworzenie rachunku inwestycyjnego. Doskonałym przykładem jest Saxo, który umożliwia inwestowanie w ponad 6400 różnych funduszy ETF.

Dlaczego warto zdecydować się inwestowanie w ETF-y?

Nie bez powodu fundusze inwestycyjne ETF cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim koszty zarządzania w tym przypadku są niewielkie. Pobierana opłata za zarządzanie zawiera w sobie wszystkie koszty, m.in. te giełdowe, przechowywania aktywów, administracyjne, licencyjne. ETF-y są notowane w ciągłym systemie, w konsekwencji możliwe jest handlowanie nimi podobnie, jak wygląda to w przypadku akcji. Osoby, które decydują się na wykup jednostek mogą je sprzedać właściwie w każdym momencie. Jest to związane z dużą płynnością, która wspomagana jest przez zobowiązanych do tego na podstawie umowy animatorów.

Od czego powinniśmy rozpocząć inwestowanie w ETF?

Inwestycja w ETF-y może przysporzyć wiele problemów osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym zakresie. Należy pamiętać o handlowaniu jedynie na płynnych giełdach- można to rozpoznać na podstawie niskiego spreadu. Początkujący inwestorzy powinni nastawić się na długi termin przechowywania, a także wybierać ETF-y o dużych aktywach, których wartość przekracza nawet 100 mln. Najlepsze są fundusze o długiej historii (przynajmniej 3 lata).

 

Poprzedni artykułNa czym polega serwis pomp ciepła?
Następny artykułJedenaste urodziny salonu Recman w Zamościu. Wygraj stylowe męskie dodatki!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments