Uwaga! Nowe zwierzęta w zamojskim ZOO [ZDJĘCIA]

0
167

W ostatnim miesiącu zamojskie ZOO wzbogaciło się o wielu nowych mieszkańców. Zwierzęta te trafiły do Zamościa w ramach wymiany hodowlanej z polskimi i europejskimi ogrodami zoologicznymi. 

21 października 2023 r. z holenderskiego ZOO Amsterdam przywieziono ptaki należące do gatunków, których nie było dotąd w zamojskim zoo. Są to szpaki balijskie oraz argus malajski.

Szpaki balijskie to jedne z najrzadszych ptaków na świecie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ocenia liczebność ich dzikiej populacji na ok. 50 osobników. Gatunek ten jest endemitem indonezyjskiej wyspy Bali (tzn. występuje tylko w tym jednym miejscu na świecie). Jest też gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem z powodu utraty siedlisk oraz kłusownictwa (nielegalnego odłowu do celów kolekcjonerskich). Ich niebywała uroda oraz wiara mieszkańców Azji Południowo – Wschodniej w to, że przynoszą szczęście, a ich śpiew odgania złe duchy, stały się przyczyną ich zagłady. Zamojskie zoo otrzymało samicę oraz dwa samce, co pozwala  aktywnie włączyć się w prowadzoną przez ogrody zoologiczne na całym świecie hodowlę zachowawczą tego gatunku, dając nadzieję na jego przetrwanie.

Samica argusa malajskiego, ptaka z rodziny kurowatych, również przekazana z ZOO w Amsterdamie to kolejny przedstawiciel gatunku narażonego na wyginięcie. Również w tym wypadku głównymi przyczynami spadku liczebności populacji w naturze jest wylesienie wysp Archipelagu Malajskiego oraz kłusownictwo.

Oba gatunki przeszły już obowiązkową kwarantannę. Samicę argusa można zobaczyć w wolierze zewnętrznej, natomiast szpaki balijskie pozostaną jeszcze w pomieszczeniach wewnętrznych, gdyż są gatunkiem wrażliwym na niskie temperatury.

Transport z 21 października 2023 r. obejmował także odebranie zwierząt przekazanych do zamojskiego ZOO z niemieckiego ogrodu zoologicznego w Wuppertal.

Złotokos duży oraz bilbil arabski to nowe gatunki, które zamieszkały w hali wolnych lotów pawilonu ptaszarni. Aby zobaczyć bilbila arabskiego zwiedzający muszą wykazać się dużą spostrzegawczością, bo ten niewielki ptak doskonale kamufluje się w bujnej roślinności ptaszarni. Z kolei złotokos duży od razu przyciąga wzrok i uwagę gości z racji pięknego żółto – czarnego ubarwienia oraz donośnych, melodyjnych dźwięków, które wydaje.

Terraria stały się domem dla jaszczurek szmaragdowych – gatunku endemicznego dla zachodniej Afryki. Osobniki, które trafiły do zamojskiego zoo, są jeszcze bardzo młode, a więc niewielkie, dlatego też dany zostanie im czas, aby podrosły na przytulnym zapleczu „gadziarni”, skąd zostaną przeniesione do terrariów ekspozycyjnych.

Z ZOO Wuppertal zamojski ogród zoologiczny otrzymał również samicę świni rzecznej, która dołączyła do przebywających już w zoo dwóch samców.

Wiele nowych zwierząt pozyskuje zamojskie zoo także na drodze wymiany z polskimi ogrodami zoologicznymi.

Z Ogrodu Zoologicznego w Opolu zamojskie ZOO otrzymało tamarynę cesarska – małpkę z rodziny pazurkowców, która dołączyła do Newtona – samca, który również od niedawna mieszka w zamojskim ZOO. Z Opola przyjechały także wiosłonogi kostnogłowe – endemiczne dla wyspy Borneo bezogonowe płazy oraz cyraneczki madagaskarski –  średniej wielkości kaczki z Madagaskaru. Z kolei do Opola wyjechały od nas 3 szt. ibisów purpurowych oraz gekon toke.

Ostatnim nabytkiem jest waran leśny z ZOO w Krakowie. Gad ten jest drugim, największym po waranie z Komodo waranem na świecie i naprawdę robi ogromne wrażenie swoimi gabarytami i niesamowitym, smoczym wyglądem.

Zarówno nowe zwierzęta, jak i stałych mieszkańców zamojskiego zoo można odwiedzać codziennie w godz. 9.00 – 15.00.

/materiał nadesłany/

Poprzedni artykułDobra wiadomość: Min. Przemysław Czarnek powołuje nową instytucję kulturalną z siedzibą w Zamościu
Następny artykułZamość: Powstanie sztab 32. Finału WOŚP. Zostań wolontariuszem!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments