Dobra wiadomość: Min. Przemysław Czarnek powołuje nową instytucję kulturalną z siedzibą w Zamościu

0
1053

Nowa instytucja kulturalna na Lubelszczyźnie: Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem imienia Jana i Piotra Kochanowskich

Dzisiaj, 7 listopada, weszło w życie zarządzenie Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka, które przewiduje utworzenie nowej państwowej instytucji kultury. Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem, imienia Jana i Piotra Kochanowskich siedzibę ma mieć w Zamościu 

Zgodnie z zarządzeniem ministra, celem nowo powołanego Instytutu jest promowanie dziedzictwa kulturowego Pierwszej Rzeczypospolitej. Ma to być osiągnięte poprzez upowszechnianie badań naukowych z tego zakresu oraz wsparcie studiów nad kulturą staropolską. Instytut będzie również wspierał badania naukowe z obszaru literatury i kultury staropolskiej, a także propagował ich wyniki. Jednym z głównych zadań Instytutu będzie integracja krajowych i międzynarodowych środowisk naukowych zainteresowanych kulturą staropolską, zwłaszcza literaturą i kulturą renesansu i baroku.

Dodatkowo, Instytut planuje tworzenie, prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z jego działalnością oraz wspieranie Akademii Zamojskiej w prowadzeniu badań naukowych w zakresie historii literatury polskiej i pedagogiki. Będzie także aktywnie uczestniczyć w działalności edukacyjnej i kulturalnej związanej z tematyką swoich badań.

To ważne posunięcie, które ma na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Polski, a jednocześnie stworzenie nowej instytucji wspierającej badania naukowe i edukację w dziedzinie literatury i kultury staropolskiej. Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem imienia Jana i Piotra Kochanowskich będzie pełnić istotną rolę w dziedzinie nauki i kultury na Lubelszczyźnie.

Fot: archiwum NKZ

Poprzedni artykułMiasto Zamość oraz Zamojski Dom Kultury zapraszają na JARMARK ŚWIĄTECZNY
Następny artykułUwaga! Nowe zwierzęta w zamojskim ZOO [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments