Jaki rodzaj protezy zębowej wybrać?

0
173
Dental prosthesis, dentures, prosthetics work. Prosthetics hands while working on the denture, false teeth, a study and a table with dental tools.

Gdy naturalne uzębienie zawodzi, pacjent może skorzystać z całej gamy zróżnicowanych uzupełnień protetycznych ruchomych i stałych. Nie są to już tylko charakterystyczne akrylowe protezy, znane pod hasłem, sztucznych zębów”. Poznaj rodzaje protez zębowych i dowiedz się, czym się charakteryzują.

Podstawowy podział — protezy stałe i ruchome, częściowe i całkowite

Po utracie lub ekstrakcji zęba/zębów lekarz stomatolog może zaproponować zastosowanie uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej. To ważne zarówno dla estetyki uśmiechu, jak i funkcji — żucia, gryzienia, mówienia.

W przypadku bezzębia stosuje się protezy zębowe całkowite, które zastępują cały łuk zębowy. Jeśli pacjentowi brakuje jednego lub kilku zębów, stosuje się protezy częściowe.

Protezy zębowe stałe montuje się — jak sama nazwa wskazuje — na stałe. Pacjent nie musi ich zdejmować a zasady użytkowania przypominają użytkowanie uzębienia naturalnego.

Protezy ruchome wymagają codziennego zdejmowania i mycia. Ze względu na zmiany w tkankach podłoża protetycznego co 3-5 lat konieczna jest wymiana protezy ruchomej.

  • Protezy akrylowe

Ze względu na stosunkowo niski koszt protezy zębowe akrylowe są często stosowanym rozwiązaniem. Dostępne są protezy akrylowe częściowe i całkowite, które czasem określa się jako ,,sztuczne zęby”. Wyglądają zdecydowanie lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Odpowiednio wykonane i dobrane skutecznie imitują naturalne zęby. Przede wszystkim jednak protezy akrylowe są rozwiązaniem ekonomicznym.

  • Protezy akronowe

Protezy akronowe to alternatywa dla akrylu. Akron to materiał termoplastyczny. W efekcie jego formowania otrzymujemy protezę cienką, lekką i bardziej elastyczną. Klamry są niemal niewidoczne, a efekt wizualny lepszy, co pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów. Stosuje się je tylko wtedy, gdy pacjent ma własne zęby.

  • Protezy acetalowe

Acetal także jest materiałem termoplastycznym. Takie uzupełnienie można zastosować tylko przy brakach częściowych — filary zębów stanowią podporę dla protezy. Tworzywo jest dobrym wyborem dla alergików.

  • Protezy nylonowe

Także stosowane jedynie przy brakach częściowych. Są alternatywą dla uzupełnień akrylowych, od których prezentują się lepiej i są bardziej komfortowe w noszeniu. Niestety nylon ma pewien mankament — pochłania zapachy i barwniki z żywności, szybciej się ,,zużywa” wobec czego taką protezę zębową trzeba wymieniać co około 2 lata.

  • Protezy szkieletowe

To protezy zawierające w sobie część metalową, czyli podbudowę, na której wspierają się akrylowe zęby. Mogą uzupełnić braki częściowe. Ich atutem jest wysoka stabilność, która chroni przed przesuwaniem się. Dzięki metalowemu szkieletowi część sił żucia przenoszona jest na ozębną pozostałego uzębienia, zmniejszając ryzyko zaniku kości.

  • Implanty

Jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Implant to w praktyce filar — z biozgodnego tytanu lub cyrkonu. Metal integruje się z kością szczęki lub żuchwy. Na filarze osadza się łącznik, do którego przymocowane jest uzupełnienie protetyczne — korona lub most. Te rodzaje protez zębowych są niezwykle żywotne — sam implant może służyć pacjentowi do końca życia. Ze względu na konstrukcję takiego uzupełnienia nie trzeba zdejmować go na noc — co zdecydowanie wpływa na komfort i samopoczucie pacjentów.

  • Protezy overdenture

To rozwiązanie “kombinowane”, wykorzystujące implant lub przygotowane zęby pacjenta w celu retencji i stabilizacji protezy. Nie ma tu klasycznych klamer, tylko zatrzaski, magnesy lub inne precyzyjne elementy retencyjne. Taka proteza jest wysoce stabilna, co przekłada się na komfort jej użytkowania. W wypadku tych rozwiązań także obserwuje się ograniczenie szybkości zaniku kości.

  • Licówki

Licówki to nieco inny rodzaj uzupełnienia stałego. To proteza montowana na stałe na odpowiednio przygotowanym zębie własnym pacjenta. Jest skutecznym sposobem na zamaskowanie pokruszonych, słabych zębów oraz ich defektów estetycznych. Licówki służą różnym celom— mogą imitować zęby naturalne, jak i służyć do całkowitej zmiany uśmiechu w tzw. “hollywoodzki uśmiech”. Można swobodnie wybrać idealny kolor, łącznie ze śnieżną bielą.

N•100 Stomatologia Lublin — protezy zębowe na miarę XXI wieku

Rozwiązań, jak widać, jest wiele, dlatego decyzję podejmuje się na konsultacji z lekarzem stomatologiem. W Lublinie kompleksowe usługi protetyczne i implantologiczne świadczy gabinet N•100 Stomatologia, prowadzony przez ekspertów w swoim fachu — naukowców i wieloletnich praktyków. Fachowe przygotowanie teoretyczne, zaawansowane cyfrowe technologie i nowoczesne materiały pozwalają uzyskać efekty idealnie trafiające w oczekiwania pacjentów.

Poprzedni artykułZamość: W okresie “Wszystkich Świętych” zobaczymy więcej policjantów na drogach i przy cmentarzach
Następny artykułPotrącenie 70-letniego rowerzysty na ulicy Okrzei (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments