Roztoczański Festiwal Twórczości Ludowej w Zwierzyńcu – Odejście od Zapomnienia

0
262

W malowniczym zakątku Zwierzyńca, przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, odbył się niezwykły wydarzenie – “Roztoczański Festiwal Twórczości Ludowej”. Organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna i wspierany przez partnera, Roztoczański Park Narodowy, festiwal zgromadził na jednym miejscu pasjonatów i miłośników kultury ludowej.

Projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2023, miał na celu kontynuację działań Stowarzyszenia w kierunku promowania tradycji i kultury ludowej w regionie Zamojszczyzny. Roztoczański Festiwal Twórczości Ludowej stał się areną, gdzie odżywały dawne zwyczaje, pieśni i rękodzieła, w którym łączyły się pokolenia.

Podczas festiwalu wzięło aktywny udział ponad 200 uczestników oraz licznie zgromadzona publiczność. Goście mieli okazję podziwiać twórczość Koł Gospodyń Wiejskich z różnych miejsc Zamojszczyzny, zespołów śpiewaczych oraz twórców ludowych. Całe wydarzenie tętniło energią kultury ludowej, a każdy stanowisko prezentowało wyjątkowe wyroby i tradycje.

Najważniejszym elementem festiwalu były konkursy, które oddawały hołd różnorodności twórczości ludowej. Konkursy śpiewaczy, rękodzielniczy i kulinarny były doskonałą okazją do wykazania się talentem i umiejętnościami. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, ze względu na wysoki poziom prezentowanych prac i występów.

Wśród zwycięzców konkursów warto wspomnieć o zespole śpiewaczym “PARZANKI” z KGW “Super Trzynastka” z Paar, który triumfował w kategorii zespołów śpiewaczych. Również w kategorii kulinarnej nie brakowało wybitnych osiągnięć, gdzie potrawy regionalne zachwyciły komisję. Wśród twórców ludowych, wiele prac wyróżniła się wyjątkowym rzemiosłem i oryginalnością.

Festiwal nie byłby kompletny bez obecności wyjątkowych gości i ekspertów. Dr hab. prof. UMCS Mariola Tymochowicz oraz Marzena Bury z Muzeum Narodowego w Lublinie przyciągnęły uwagę uczestników swoją wiedzą i pasją do dziedzictwa kultury ludowej Roztocza.

Podsumowując wydarzenie, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, Poseł Sławomir Zawiślak, podkreślił, że festiwal to wyjątkowa okazja do podtrzymania dziedzictwa kultury i tradycji ludowej. Wspólne śpiewy, tańce i prezentacje rękodzieła tworzyły atmosferę pełną wspólnoty i zrozumienia.

Roztoczański Festiwal Twórczości Ludowej okazał się nie tylko kulturalnym wydarzeniem, lecz także źródłem inspiracji do zachowania dziedzictwa naszych przodków. Organizatorzy wyrazili wdzięczność dla wszystkich uczestników, partnerów oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie. Wydarzenie to już teraz można uznać za jedno z najważniejszych i najbardziej inspirujących w regionie, jednocześnie kierując serdeczne zaproszenie do udziału w kolejnych organizowanych przez Stowarzyszenie wydarzeniach.

Poprzedni artykułXXV Piknik Rodzinny nad Łabuńką” w ostatnią niedzielę sierpnia (PROGRAM)
Następny artykułPiknik naukowy Akademii Zamojskiej już w najbliższą niedzielę [WSTĘP WOLNY]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments