Festiwal „Zamojskie Winogranie” po raz kolejny przyciągnął koneserów wina i miłośników regionalnych potraw z całej Polski (zdjęcia)

0
213

Festiwal „Zamojskie Winogranie” po raz kolejny przyciągnął koneserów wina i miłośników regionalnych potraw z całej Polski.

12 sierpnia Rynek Wielki i Solny w Zamościu zamieniły się w miejsce niezwykłych doznań dla miłośników wina, produktów regionalnych i dobrej muzyki. W organizowanym po raz czwarty przez Fundację Winiarnie Zamojskie wydarzeniu można było spróbować ponad 100 win od 13 najlepszych producentów z regionu oraz potraw przygotowanych przez kucharza Marcina Sikorę podczas Live Cooking. Festiwal Zamojskie Winogranie” zakończyły eliminacje Gran Prix, podczas których nagrodzono najlepsze wina z Roztocza i Lubelszczyzny. Wieczorem odbył się koncert gwiazdy Agnieszki Chylińskiej oraz Zuzanny Jabłońskiej. Zwieńczeniem festiwalu było afterparty, podczas którego grana przez DJ-a muzyka porwała gości do tańca.

Goście festiwalu smakowali i doświadczali

W Strefie Degustacji Win Regionalnych można było spróbować ponad 100 różnych win, natomiast w Strefie Dań i Produktów Regionalnych — serów zagrodowych, miodów, owocowych słodkości i innych regionalnych przysmaków. W 13 restauracjach zlokalizowanych w pobliżu zamojskiego rynku uczestnicy festiwalu mogli spróbować dań przygotowanych zgodnie z zasadami food & wine pairingu. Każdy lokal oferował dwie potrawy inspirowane smakami wybranej winiarni oraz odpowiednio dobrane trunki.

Organizatorzy nie zapomnieli również o uczcie dla umysłu. Podczas zapoczątkowanych po raz pierwszy wykładów Wine Class, sommelierzy przybliżyli uczestnikom świat win i zdradzili wiele ciekawostek na temat tego trunku. Dodatkowo w urokliwej strefie Chill Out w Sadzie, zlokalizowanej na Rynku Wielkim, można było usłyszeć wywiady z doświadczonymi winiarzami oraz obejrzeć filmy o produkcji win w Polsce, o tym, co charakteryzuje zakładanie własnej winnicy i co w biznesie winiarskim jest najciekawsze. Podczas gry Laboratorium Smaku i Zapachu, polegającej na łączeniu w pary zapachu owocu z winem festiwalowicze mogli sprawdzić swoje sommelierskie umiejętności.

– Piękna pogoda, przyjazna atmosfera, wyjątkowe spotkania i doświadczenia smakowe — to z tegorocznego festiwalu na pewno zapamiętają nasi goście. W ramach „Zamojskiego Winogrania” po raz kolejny skupiliśmy się na zapewnieniu uczestnikom nie tylko przestrzeni do doświadczania wyjątkowych, regionalnych win i potraw, ale też możliwość ocenienia ich własnymi zmysłami i szerokiej edukacji na temat winiarstwa — mówi Robert Ogór, prezes Grupy AMBRA.

Najlepsi z najlepszych na Roztoczu

Ważnym punktem festiwalu były eliminacje Gran Prix festiwalu, podczas których wyróżniono najlepsze wina z Roztocza i Lubelszczyzny. Jury pod przewodnictwem sommeliera Wiesława Wysokińskiego wyłoniło zwycięzców po degustacji w ciemno”.

Nagrodę Gran Prix za najlepsze wino festiwalowe 2023 otrzymało czerwone wino Słoneczne Popołudnie” z Winnicy Pasjonata. Złotem w kategorii wino czerwone zostało nagrodzone wytrawne wino Cortez” z Winnicy Mickiewicz. Drugie miejsce na podium należało do wina „Wiśnia nutą dębu” z Winnicy Lubelskiej. W kategorii win białych złoto otrzymało wino Rześki Poranek” z Winnicy Pasjonata, a srebro „Muscaris” z Winnicy Zamojskiej. Zwycięzcą w kategorii win różowych okazał się spokojny Zweigelt Rose” z Winnicy Lipowiec, natomiast srebrny medal w tej kategorii powędrował do Winnicy Mickiewicz za wyjątkowy smak wina Zweigelt Rosemary”. Złoto w kategorii wino musujące przypadło Winnicy Nizio Naturals za wino Musujacy Seyval 2018”.

– Festiwal „Zamojskie Winogranie” to nie tylko okazja do ciekawego spędzenia wolnych dni, ale też wydarzenie, które wyznacza pewne trendy wśród roztoczańskich winiarzy. Czwarte wydanie festiwalu ukazuje przed nami obraz zwiększającej się popularności winiarstwa nie tylko w naszym regionalnym środowisku, co ogromnie mnie cieszy — mówi Robert Ogór, prezes Grupy AMBRA.

Rozrywka z gwiazdą polskiej sceny

Pod wieczór festiwalowi goście mieli szansę usłyszeć fantastyczny koncert Agnieszki Chylińskiej i Zuzanny Jabłońskiej. Zapełniony plac Rynku Wielkiego był najlepszym dowodem na to, że Fundacja Winiarnie Zamojskie dostarczyła uczestnikom festiwalu sporej dawki rozrywki, świetnej atmosfery i szansy na swobodne spędzenie czasu ze swoimi bliskimi. Kontynuacją dobrej zabawy była impreza otwarta z DJ-em, z możliwością degustacji bezalkoholowych win Cin&Cin Free 0%.

– Niesamowita atmosfera i dobre wino są zaraźliwe. To dzięki nim rokrocznie w festiwalu bierze udział coraz więcej osób. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej edycji, na którą już teraz serdecznie zapraszam w imieniu swoim, Fundacji Winiarnie Zamojskie i naszych winiarzy — dodaje Robert Ogór, prezes Grupy AMBRA.

Poprzedni artykuł38-latek nie opanował mocy swojego passata
Następny artykułZareagowali widząc nietrzeźwych kierujących
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments