A może by tak wybrać się na Kubę? Spotkanie z Marcinem Kydryńskim [WSTĘP WOLNY]

0
186

Spotkanie z cyklu “Palcem po mapie” KUBA zapowie nie kto inny, jak sam Marcin Kydryński! To spotkanie nie będzie typową prelekcją, a opowieścią w oparciu o książkę.

 

6 września godz. 17:00 sala kawiarniana ZDK (wstęp wolny)

 

Zamojski Dom Kultury oddaje głos autorowi…
MILAGRO
Dziennik kubański
Moment. Iskra. Olśnienie. Światło błyskawicy. Próba uchwycenia w obrazie i słowie chwili archetypicznego “pierwszego wejrzenia”, które prowadzi do miłości. Chciałem zatrzymać we wdzięcznej pamięci siłę zderzenia z urodą wyspy, jej mieszkańców, kultury, pejzażu. Dwadzieścia jeden dni, które nie powtórzą się nigdy. Tak patrzyłem wtedy na Kubę zakochanym wzrokiem, tak myślałem o niej, o sobie, o świecie. Cierpliwy czytelnik spojrzy na chwilę moimi oczami, zamieszka w mojej głowie. Być może nawet na moment wpół świadomie stanie się mną. Z tego doznania na szczęście otrząśnie się z ulgą niczym po gwałtownej ulewie.
Decydując się po raz pierwszy na publikację obszernych fragmentów dziennika, który prowadzę z przerwami od 1979 roku, myślałem, jaki dziennik fotografa sam chciałbym przeczytać. Szczery – przede wszystkim. Oto on zatem.
Dzielę się z Państwem historią intymną. Jest w niej oczarowanie i zwątpienie, tkliwość i żar; współczucie, zazdrość, wstyd, złość i namiętność. A także parę innych uczuć, które łączy to, że wszystkie ściśle człowiecze.
Marcin Kydryński

 

Marcin Kydryński (www.kydrynski.com) – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.
Przez 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od czerwca 2020 prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat. Od 1992 roku podróżuje po Afryce.  Publikował m.in. w „National Geographic” jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji.  Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.

Dla Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serię koncertów Siesta w Drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach OLiSu.

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”. W 2020 r. ukazała się książka pt. „Dal”, w 2022 roku – „O Wschodzie”, poświęcona wspomnieniom z podróży do Azji. Na wrzesień 2023 roku zaplanowana jest premiera “Milagro” – dziennika z wyprawy na Kubę.

 

Spotkania “Palcem po mapie” realizowane są w ramach projektu “Za horyzont wyobraźni” dofinansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w roku 2023.

Źródło: Zamojski Dom Kultury

313 A może by tak wybrać się na Kubę? Spotkanie z Marcinem Kydryńskim [WSTĘP WOLNY]

365936010 769561338511448 187350804250529431 n A może by tak wybrać się na Kubę? Spotkanie z Marcinem Kydryńskim [WSTĘP WOLNY]

Poprzedni artykułNajlepsze książki do rozwoju kariery: rekomendacje od Jooble
Następny artykułSpektakl dla dzieci “Kopciuszek” [WSTĘP WOLNY]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments