Capella all’ Antico ma już 40 lat. Odbędzie się koncert jubileuszowy [WSTĘP WOLNY]

0
202

Zamojski Dom Kultury zaprasza na koncert Zespołu Muzyki Dawnej
Capella all’ Antico

inaugurujący obchody 40-lecia istnienia i promujący płytę “Capella all’ Antico. Europejska muzyka średniowiecza i renesansu”

4 sierpnia 2023, godz. 18:00, Hotel 77, ul. Ludwika Zamenhofa 7
wstęp wolny

Założony w 1983 roku przy Zamojskim Domu Kultury młodzieżowy Zespół Muzyki Dawnej Capella all’ Antico już od czterdziestu lat wpisuje się w klimat Zamościa, stanowiąc nieodzowny wręcz element kolorytu tego renesansowego miasta. Idea założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego zespołu Krzysztofa Obsta, aby w mieście nazywanym Perłą Renesansu rozbrzmiewała renesansowa muzyka, sprawdziła się doskonale i zaowocowała powstaniem zespołu, który już od ponad piętnastu lat należy do czołówki amatorskich zespołów muzyki dawnej w Polsce. Potwierdzają to najwyższe nagrody zdobywane przez zespół na najważniejszych festiwalach muzyki dawnej, przede wszystkim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej  Schola Cantorum w Kaliszu: złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz trzykrotne Grand Prix (w 2008, 2013 i 2022 roku).
Niniejsza płyta jest zapisem efektów działań wielu pokoleń zamojskiej młodzieży pracującej przez wiele lat pod kierunkiem Krzysztofa Obsta, a od listopada 2019 roku Anny Cichoń-Herety.  Zawiera różnorodny repertuar muzyki, nie tylko renesansowej, ale sięgającej znacznie wstecz aż do XIII w. Znajdziemy na niej utwory, które trwają w repertuarze zespołu od początku jego istnienia, różnie interpretowane przez kolejne pokolenia młodzieży, takie jak Hajducki Mikołaja z Krakowa czy Chanconetta  tedesca, jak i najnowsze opracowania skomplikowanej rytmicznie muzyki  XV wiecznej, należącej do schyłkowego okresu średniowiecza epoki ars subtilior jak np. Ciaramella me dolce Antonio Zacara da Teramo. Renesansowe tańce z różnych krańców Europy: Branle, Gawot i  Chorea polonica Diomedesa Cato, tworzącego w Polsce włoskiego lutnisty, mieszają się z włoskimi i hiszpańskimi pieśniami  jedno i wielogłosowymi : Gelosia, Vecchie letrose, cantinga Madre de Deus, Ma Julietta Dama. Jest również kilka perełek polskiej muzyki wielogłosowej pochodzących z XV w. – 3głosowe pieśni: Chrystus zmartwychwstał jest i łacińska  Presulis eminentiam Piotra z Grudziądza.
Płytę rozpoczyna ballata Ecco la primavera Francesco Landiniego, będąca świeżym, radosnym powiewem włoskiego Trecento, a kończy zamyślona Sententia – współczesna kompozycja inspirowana muzyką dawną autorstwa Agnieszki Obst-Chwały, która od najmłodszych lat wyrosła w zespole i do dzisiaj, jako profesjonalna instrumentalistka i specjalistka od muzyki dawnej, sprawuje nad zespołem pieczę, dbając o stylistyczną i historyczną poprawność wykonywanych utworów.
Całość tej muzycznej mozaiki  dopełniają tradycyjne XIII wieczne pieśni: sefardyjska Abrisme cara de rosa i arabska melodia z Kataru malując obraz wielokulturowej średniowiecznej i renesansowej Europy, tak  jak wielokulturowy i barwny był Zamość, z kościołami w różnych obrządkach i sefardyjską właśnie synagogą.

Źródło: Zamojski Dom Kultury

nagroda scena Capella all' Antico ma już 40 lat. Odbędzie się koncert jubileuszowy [WSTĘP WOLNY]

310 Capella all' Antico ma już 40 lat. Odbędzie się koncert jubileuszowy [WSTĘP WOLNY]

Poprzedni artykułZamość: 4,4 miliona na renowację zabytków [ZDJĘCIA]
Następny artykułMiała zarobić od amerykańskiego żołnierza dolary, straciła złotówki
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments