Zamojszczyzna “polską Toskanią”. O wykonaniu budżetu miasta Zamość za 2022 rok [FILM + ZDJĘCIA]

1
372

22 czerwca w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa, dotycząca wykonania budżetu Zamościa za 2022 rok. 

Głos zabrał Prezydent Miasta Zamość, Andrzej Wnuk, który podkreślił rekordowe osiągnięcia miasta pod względem budżetu, nakładów na inwestycje oraz nadwyżki operacyjnej: „Jesteśmy przed sesją absolutoryjną, będziemy rozmawiać o wykonaniu budżetu za 2022 rok i tenże rok był w historii Zamościa rekordowy pod wieloma względami, zarówno jeśli chodzi o budżet jak i nakłady na inwestycje, jak też wykonanie nadwyżki operacyjnej, co jest w dzisiejszych czasach ewenementem”. Prezydent zaznaczył, że w trudnych czasach wysokiej inflacji, władze miasta dobrze wykonały zadanie budżetowe.

Prezydent Wnuk porównał Zamość z innymi miastami, zarówno ze wschodniej Polski, takimi jak Chełm, Biała Podlaska, Przemyśl czy Krosno, jak i większymi miastami, jak Lublin, Rzeszów i Warszawa. Wydatki Zamościa na jednego mieszkańca okazały się być ponad dwukrotnie większe niż w Warszawie ponad dwukrotnie większe niż średnia z tych wszystkich miast. Bardzo dużo mówi się o zadłużeniu Zamościa „My tego zadłużenia absolutnie się nie boimy. Zadłużenie w Zamościu jest poniżej średniej, na poziomie około 34 % wykonania dochodów budżetowych. Samorządy nienajgorzej zamykają 2022 rok, nadwyżka operacyjna jest bardzo wysoka w przeliczeniu na jednego mieszkańca, średnia to mniej więcej połowa tego co udało się wypracować w Zamościu” powiedział Andrzej Wnuk.

Nadwyżka operacyjna w Zamościu stwarza możliwości inwestycyjne. W 2022 roku miasto zainwestowało w wiele projektów. Jednym z nich było gruntowne odnowienie Zamojskiego Domu Kultury, który nie był remontowany od 50 lat. Inwestycja ta kosztowała 12 mln zł, z czego 10 mln zł pochodziło ze wsparcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Placówki przedszkolne na terenie Zamościa również przeszły modernizację w 2022 roku, a przy ul. Królowej Jadwigi powstał nowy plac zabaw. Miasto zainwestowało także prawie 4 mln zł w I etap nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami, który pozwala monitorować segregację odpadów w budynkach wielorodzinnych. Rozwiązanie to pozwala sprawdzać jak mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej segregują odpady; nowoczesny system z kamerami oraz kodami QR, daje duże możliwości co do kwestii edukacji mieszkańców, gdyż miasto stara się mieszkańców edukować, a nie karać.

Prezydent przypomniał zrealizowane inwestycje drogowe: ulica Majdan, gdzie ostatni etap, w stronę wschodniej części miasta został zakończony. Ulica Weteranów – jedna z najdłuższych w Zamościu, została kompletnie zmodernizowana, z pełną siecią kanalizacji burzowej, było to ponad 800 m drogi, na które Zamość także otrzymał wsparcie z rządu. Ulica Partyzantów – wizytówka Zamościa, wykonano bardzo duże prace związane, z przebudową tej ulicy z zachowaniem drzewostanu. Część funduszy udało się pozyskać z Polskiego Funduszu Dróg Samorządowych, część z Polskiego Ładu. Ulica Altanowa – I etap tej południowo-zachodniej obwodnicy miasta udało się zrealizować. Tą ulicą jeździ około tysiąc samochodów na dobę, wykonane prace mają 9-letnią gwarancję, z której już trzeba było skorzystać, gdyż na krańcach ulicy pojawiały się pęknięcia. Kolejną ważną inwestycją była budowa boiska przy II LO, która dotąd była niemożliwa, ponieważ znajdował się tam internat objęty nadzorem konserwatora.

I na koniec wisienka na torcie, a mianowicie rewitalizacja Bramy Lwowskiej Starej. I etap wzmocnił mury, izolację, w wielu miejscach wykonano ją od podstaw. W tym roku Zamość pozyskał kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie robiona elewacja i wnętrze Bramy. Udało się także odrestaurować rzeźbę Michała Archanioła, jedyną zachowaną z czasów Twierdzy Zamość. Rzeźba stała na prywatnej posesji, teraz stoi obok Bramy Szczebrzeskiej.

„Wydaliśmy 178 mln zł na inwestycje w 2022 roku, gdy przychodziłem do ratusza na inwestycje wydawano 27 mln zł rocznie” podkreślił Andrzej Wnuk. „Od 2015 roku wydaliśmy ponad 725 mln zł na inwestycje a zadłużenie Zamościa wzrosło o 115 mln zł i to jest bezpieczne zadłużenie, poniżej średniej” zaznaczył Wnuk.

Na konferencji głos zabrał również poseł Tomasz Zieliński, który gratulował Prezydentowi Wnukowi osiągnięć w zakresie inwestycji drogowych i modernizacji infrastruktury: „Te inwestycje robią wrażenie, w ciagu ostatnich 2 lat pozyskaliście 112 mln zł , na inwestycje drogowe, przebudowę infrastruktury. To są niezwykle ważne inwestycje. Z wkładem własnym to 164 mln zł. Nie możemy zapominać o inwestycjach ogólnopolskich, dla przykładu droga S17, od Hrebennego poza Zamość, której prace niebawem ruszą oraz droga krajowa 74 już praktycznie na ukończeniu, skracająca dojazd do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca”.

Poseł przypomniał, że Fundacja Wolności stworzyła ranking spełnionych przez samorządowców obietnic. W każdej kategorii prezydent Zamościa jest na I miejscu. 43 % obietnic przedwyborczych to inwestycje zrealizowanie, 39% jest w trakcie realizacji, 17% zostało niezrealizowanych ze względu na pandemię i wojnę: „Zamość zmienia się dla mieszkańców nie dla polityków” – dodał Zieliński

Obecny na konferencji wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa, podkreślił, że Zamość to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które powinno rozwijać się dynamicznie. Miasto pozyskało znaczne środki, zarówno z funduszy unijnych, jak i rządowych, które zostały przeznaczone m.in. na rewitalizację Zamojskiego ZOO i zalewu zamojskiego: „Zamość pozyskał 150 mln zł, z czego ze środków unijnych 99 mln zł. Ostatnie duże inwestycje to zamojskie zoo i zalew zamojski, które pochłonęły 17 mln zł na rewitalizację” .Wicemarszałek Mulawa zapewnił, że województwo lubelskie nadal będzie wspierać rozwój Zamościa: „Nadal będziemy wspierać Zamojszczyznę, „polską Toskanię”, mamy wspólną wizję Roztocza” – podkreślił Michał Mulawa.

 

 

Poprzedni artykułCzy radni zamojscy pozwolą na budowę bloków mieszkalnych przez TBS? [ZDJĘCIA]
Następny artykułPlatforma tradingowa – mobilna czy desktopowa? Jaką wybrać?
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek

Porównywanie Zamościa do Warszawy to jak porównywanie małego fiata do mercedesa.