Uwaga kierowcy! Punkty karne będą po staremu

0
194

Punkty karne będą się kasować po roku, a nie po 2 latach, wrócą też płatne kursy, na których można skasować 6 punktów raz na pół roku.

Punkty karne, od 17 września 2022 roku stały się postrachem groźniejszym niż mandaty. Kierowcy tracą prawo jazdy w ekspresowym tempie. Wystarczy dwa razy przekroczyć prędkość lub wpaść na rozmowie przez telefon i można stracić prawo do prowadzenia pojazdu. Od 17 września wzrosła też maksymalna liczba punktów karnych, jakie policja może nałożyć na kierowcę za jedno wykroczenie – z 10 do 15. Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów prawo jazdy za punkty straciło 55 procent więcej kierowców niż średnio w ciagu półrocza w 2021 i 2022 roku (autokult.pl)

Zmiany przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku. Kierowcy mogą liczyć na to, że maksymalnie raz na 6 miesięcy będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować ich konto o 6 punktów karnych. Do tego informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie 2 latach. Zmiany te nie obejmą nowych kierowców (w ciagu roku od wydania prawa jazdy po raz pierwszy).

Według przyjętych przepisów kursy redukujące punkty karne mają organizować dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Zaświadczenie o ukończeniu takiego szkolenia trafi do komendanta wojewódzkiego policji (autodziennik.pl).

Tak więc nowe przepisy wprowadzone zostaną 17 września 2023 roku, czyli już po wakacjach.

W ubiegłym roku zaostrzone zostały nie tylko zasady dotyczące punktów karnych, ale wszedł też w życie nowy taryfikator mandatów. W styczniu 2022 roku maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe została wtedy podniesiona z pięciu do 30 tys. zł, a maksymalna wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant – wzrosła z 500 zł do 5 tys. zł. Jak wynika z danych Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się poborem mandatów z terenu całej Polski, w 2022 roku policja wystawiła ponad 4 mln mandatów karnych o łącznej wartości 1,35 miliarda złotych. Mandaty na kwotę ponad 50 mln zł wystawiły też inne służby. Dla porównania, w 2021 roku policja nałożyła 4,8 mln mandatów karnych o łącznej wartości niemal 692 mln zł, a służby inne niż policja – niemal 170 tys. mandatów w łącznej kwocie ponad 43 mln zł (motofakty.pl).

dsc 2352 Uwaga kierowcy! Punkty karne będą po staremu

Poprzedni artykułGmina Zamość: Piknik rodzinny przy świetlicy [ZAPROSZENIE]
Następny artykułZderzenie motoroweru z Iveco. Kierujący w szpitalu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments