„Siła kobiecego rugby” – wystawa fotografii Jarosława Respondka

0
109

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galeria Fotografii Ratusz serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Jarosława Respondka pt. “Siła kobiecego rugby”.

Wernisaż, z udziałem Autora, odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 12 maja 2022 roku, o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.

Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

SIŁA KOBIECEGO RUGBY

Biało-Zielone Ladies Gdańsk to od 2011 nieprzerwanie Mistrzynie Polski (12. razy z rzędu), klubowe wicemistrzynie Europy w Lidze Mistrzów. Fundament, trzon reprezentacji Polski Rugby 7 kobiet, która to zdobyła w ubiegłym roku tytuł Mistrzyń Europy, która zajęła 10 miejsce na Pucharze Świata w RPA.

Nauczycielki, księgowe, studentki, maturzystki, wojskowe, masażystki, ortopedki, kobiety z pasją, matki, żony, partnerki.

Bohaterki zdjęć trenują 5 razy w tygodniu, zdobywają wiele medali, jednak nadal sport kobiecy w Polsce w ogólnym rozrachunku jest słabiej finansowany, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Istnieje przepaść, mężczyźni w różnych dyscyplinach mogą zająć się tylko sportem. Kobiety: bardzo rzadko w przypadku naszych rodaczek. Na co dzień muszą pracować, uczą się, są przykładnymi córkami, żonami, matkami. Tak też jest z Biało-Zielonymi. Trenują na poziomie zawodowym, ale nie jest to główne źródło ich utrzymania. Oprócz treningów pracują na etatach, uczęszczają na dodatkowe zajęcia, udzielają się społecznie, wspierają innych. Mają niesamowitą podporę w postaci trenera Janusza Urbanowicza zarówno w klubie, jak i reprezentacji. Wspaniałych sponsorów, dzięki którym mają warunki do trenowania w każdej porze roku. Dają z siebie zawsze 110%.

SIŁA KOBIECEGO RUGBY to fotograficzne zderzenie kilku światów gdańskich rugbystek: zawodowego, prywatnego, bardzo osobistego i boiskowego.

Współpraca kuratorska: Joanna Kinowska

Jarosław Respondek (ur. 1991 w Częstochowie)
Fotoreporter od 2008 roku, obecnie współpracuje z Kosycarz Foto Press i Agencją Fotograficzną Reporter. Rugby przewija się na jego zdjęciach od 2009. W 2010 roku zadebiutował z fotokastem „RUGBY!”, z którym przyszły pierwsze fotograficzne sukcesy. Temat wrócił jak bumerang w 2017 roku. Od tamtego roku współpracuje z gdańskimi rugbystkami i wspiera klub BZLG, w którym gra jego żona Klaudia. W 2019 roku obronił licencjat w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie pod okiem Rafała Milacha. Laureat konkursów: trzykrotnie Grand Press Photo (2013, 2014, 2021), międzynarodowego konkursu IPA, Discover Europe, zdobywca Grand Prix 25. edycji Gdańsk Press Photo.

Źródło: UM Zamość

7349b "Siła kobiecego rugby" - wystawa fotografii Jarosława Respondka

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments