9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – ogłaszamy program

0
664

Festiwal Stolica Języka Polskiego w tym roku ma 9. edycję. Startuje 30 lipca Dniem Zamojskim, od 31 lipca do 5 sierpnia w Szczebrzeszynie odbędą się wszystkie zaplanowane wydarzenia. 10 maja podczas konferencji organizatorzy festiwalu wraz z gośćmi i partnerami przedstawili program tegorocznej edycji.

W tym roku festiwalowi patronować będzie Sławomir Mrożek. Organizatorzy  przygotowali wiele wydarzeń poświęconych jego osobie i twórczości. Do Szczebrzeszyna przyjedzie żona twórcy: Susana Osorio-Mrożek. W ramach Festiwalu odbędzie się między innymi wernisaż wystawy rysunków Sławomira Mrożka zorganizowany we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie. Codziennie w programie jest też zaplanowana rozmowa wokół patrona. Kuratorem Pasma Patrona jest Janusz Majcherek.

Tradycyjnie też wszyscy, którzy przyjadą w połowie wakacji na Roztocze  będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami. W programie zaplanowano spotkania autorskie z ciekawymi i docenianymi twórcami.

– W tym roku będą z nami autorzy najciekawszych książek, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym. To między innymi Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Filip Springer, a także Maciej Hen czy Jakub Nowak i bardzo wielu innych. Będą też autorzy przekładów, a wśród nich laureaci Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jak zwykle w Szczebrzeszynie podczas spotkań z autorami będziemy rozmawiać o różnych istotnych sprawach. Będą autorzy, którzy po raz pierwszy przyjadą na nasz Festiwal jak Inga Iwasiów czy autorzy, którzy są u nas od lat jak Adam Wajrak czy  Ryszard Koziołek, Mikołaj Grynberg i Marcin Wicha. Na Festiwalu będziemy rozmawiać o Wisławie Szymborskiej – noblistce poświęcony będzie Mecz Poetycki. Będą też goście z zagranicy, nie zapominamy o literaturze ukraińskiej. Program zapowiada się ciekawie. Czekamy na Państwa w Szczebrzeszynie – mówi Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu festiwalowego.

Tak jak w poprzednich latach w ramach festiwalowego programu zaplanowano oddzielne pasmo poświęcone językowi polskiemu, które organizowane jest w partnerstwie z UMCS w Lublinie. W tym roku tematem przewodnim będzie “Język mediów”

– To są ważne problemy, ponieważ media w swojej specyfice i zróżnicowaniu mówią do nas innym językiem, kreują inne światy przez język. Ten język wpływa też  na nasz sposób opowiadania o świecie, a jeszcze bardziej na nasz sposób postrzegania świata. Przygotowaliśmy propozycję dla osób w różnym wieku ponieważ chcemy zaznaczyć specyfikę języka młodzieży – mówiła prof. Iwona Hoffman z UMCS, też przewodnicząca Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Kuratorem pasma językowego jest prof. Paweł Nowak z UMCS.

Nie zabraknie, jak co roku, wydarzeń dla najmłodszych uczestników w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego.

– Mała Stolica w moim odczuciu jest takim papierkiem lakmusowym prawdy, bo przy dzieciakach nie ma ściemy, one od razu jak coś jest nie tak, to odwracają się, znikają i zostajemy same. A chodzi o to, żeby chciały, były, żeby to było na ich warunkach i zasadach i dlatego ta robota nie jest taka prosta. My naprawdę z Magdą Kłos-Podsiadło bardzo dużo zastanawiamy się, myślimy, w jaki sposób to zrobić, żeby ten “mały” nam nie zwiał, żeby go przytrzymać, żeby to było jego miejsce mocy – mówiła Katarzyna Stoparczyk, kuratorka Małej Stolicy.

Festiwal Stolica Języka Polskiego ma wspaniałych i wyjątkowych przyjaciół i ambasadorów jak Maja Komorowska czy Wiesław Myśliwski. W tym roku na teatralnej scenie festiwalu będzie czytanie jednego z dramatów Myśliwskiego “Złodziej”, w wykonaniu wybitnych aktorów. Przez 9 lat funkcjonowania festiwal zbudował też społeczność uczestników, miłośników letniego spotkania wokół języka i literatury. W tym roku organizatorzy przygotowali też akcję “Kawa i Książka” z propozycją zostania Społecznym Mecenasem Festiwalu – w zamian za wsparcie można otrzymać książkę i kawę z Galicyja Cafe. Szczegóły tej akcji można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Tam też dostępny jest pełen program 9. edycji, kóra rozpoczyna się 30 lipca i potrwa do 5 sieprnia.

-Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna, na Roztocze, bo naprawdę będzie dużo się działo, będą premiery, prapremiery  – mówi Piotr Duda – prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, inicjator Festiwalu. – Zapraszamy na Roztocze już od 30 lipca.

Autorką zdjęć z konferencji jest Agnieszka Wróbel. 

konferencja fot agnieszka wrobel 10 9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie - ogłaszamy program

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments